Okuma Süresi
1 dakika

Meta’nın geliştirdiği yapay zekâ CICERO, satranç ve poker gibi oyunları öğrendikten sonra şimdi de popüler strateji oyunu Diplomacy’nin en iyi oyuncuları arasında yer alarak dikkatleri üzerine çekiyor.

Yapay zekâ, gün geçtikçe daha çekici işlere imza atmayı başarıyor.  Sanat eserleri yaratan yapay zekâlardan, sizin için birkaç saatte Yüzüklerin Efendisi’ni yazabilecek bir sisteme kadar neredeyse her konuya el atan araştırmacılar, şimdi de farklı bir alanda uzman olan yapay zekâ geliştirdi.

CICERO, 1954 yılında piyasaya sürülen ve daha sonradan bir video oyununa dönüştürülen Diplomacy oyununda âdeta imkansızı başararak oyunu kazandı. Bu oyunun tam olarak ne olduğunu ve yapay zekânın bunun için neden eğitildiğine birlikte göz atalım.

Dünyanın En Gerçekçi Diplomasi Oyunu Olarak Öne Çıkıyor

Diplomacy, aslında modern taktiksel çok oyunculu bir strateji oyunu. Temel olarak bir masaüstü oyunu olarak tasarlanan diplomacy, daha sonrasında video oyunu olarak da piyasaya sunulmuştu. Birden fazla oyuncuyla Britanya, Fransa, Avusturya-Macaristan, Almanya, İtalya, Rusya ve Türkiye olmak üzere toplam 7 büyük ülkeden birini yönettiğiniz oyunda amacınız, oyunun görevlerini tamamlamalı ve en nihayetinde oyunundaki tüm ülkeleri ele geçirerek büyük imparatorluğunuzu kurmalısınız. Oyunun en dikkat çeken noktası ise bu oyunu sadece oynayarak kazanamıyor oluşunuz. Rakiplerinizle sürekli pazarlık yapmanız, onların hamlelerini tahmin etmeniz ve gerçekten bir ülke yönetir gibi kararlar almanız gerekiyor.

Meta’nın laboratuvarlarında geliştirilen oyun yapay zekâ sistemi CICERO ise Satranç, Poker ve GO gibi oyunlarda rakiplerini teker teker mağlup ettikten sonra Diplomacy oyununu oynamaya başladı. İnsan ilişkilerinin önemli olduğu ve diğer oyuncularla doğrudan pazarlık yapmanız gereken bir oyun olarak öne çıkan Diplomacy’i kendi kendine öğrenen CICERO, birkaç zor geçen oyundan sonra sistemi tamamen kavrayarak rakiplerini domine etmeye başladı.

%10’luk Dilime Girdi

Yapay zekâ, oyunu oynayan oyuncular arasında %10’luk dilime girerek en iyilerden birisi olduğunu kanıtlayarak rakiplerini kandırmayı başardı. Oynanan oyunların sonunda katılımcılara bir yapay zekâ ile oynadıkları açıklandığında hiçbir oyuncu bunun gerçek olabileceğine ihtimal vermedi. 82 farklı oyuncuyu ezip geçen yapay zekâ, aynı zamanda oyunu oynarken diğer oyuncularla şakalaşmayı, onlardan yazılı sohbet üzerinden pazarlık yapmayı ve onlara tavsiyeler vermeyi de ihmal etmedi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz