Mail ile gönderilemeyecek kadar büyük dosyaların paylaşımı konusunda farklı çözümler kullanılıyor. Bu alanda bir alternatif sunan yerli girişim SendGB ise, 5GB’ye kadar olan dosyaları üye olmadan ücretsiz paylaşma imkanı sağlıyor. Güvenli dosya paylaşım platformu SendGB ayrıca yapılan her dosya paylaşımı için Toplum Gönüllüleri Vakfı’na bağış yapıyor

SendGB nedir? SendGB ne işe yarar?

Dosya paylaşım servislerine yerli çözüm: sendGB

13 dilde çözüm sunan SendGB, yerli bir girişim olarak diğer alternatiflerden ayrışıyor. Kullanıcılar sendgb.com adresine giderek üye olmadan kolayca dosya paylaşımı yapabiliyor. Platform, dosyaların saklanması konusunda ise kullanıcıya alternatifler sunuyor. Buna göre gönderilen dosya indirildikten hemen sonra otomatik olarak silinebildiği gibi 90 güne kadar dosyaları saklama imkanı da veriyor. Bu alternatifler dosya gönderim esnasında çıkan opsiyonlar arasından seçilebiliyor. Paylaşımı yapılan dosyalar, belirtilen süre sonunda otomatik olarak sunuculardan siliniyor.

Platform tek seferde 500 dosyayı 20 alıcıya kadar paylaşma imkanı sağlıyor. Kullanıcılar dosya gönderirken aynı zamanda parola belirleyerek dosyalarının güvenliğini de artırabiliyor. İsteyen kullanıcılar her gönderim için parola oluşturarak, linke sahip olan herkesin dosyaları edinmesinin önüne geçebiliyor. Bu yönüyle platform kullanıcıya güvenlik vaadediyor ve güvenli dosya paylaşım siteleri arasında yer almak istediğini iddialı bir biçimde gösteriyor.

SendGB, kullanıcılara dosya yükleme ve indirme hızı konusunda ise oldukça iddialı. Bazı platformlar tarafından uygulanan dosya indirme ve yükleme hızı limitine karşın SendGB, kullanıcının internet hızı izin veriyorsa 300 Mbps hıza kadar dosya yükleme & indirme imkanı sunuyor.

2015 yılında Uğur Çakır ve Okan İlhan tarafından kurulan SendGB, 169 ülkeden kullanıcıya hizmet veriyor. Platformun %30 ile en yoğun kullanıcısı Türkiye’den fakat Hindistan, Amerika, İspanya, Şili ve Meksika platformun yoğun olarak kullanıldığı diğer ülkeler. Şirket yaptığı açıklamada platformun birçok farklı kuruluş tarafından profesyonel amaçla kullanıldığına ve hedefin dosya transferinde dünyada ilk 3’te yer almak olduğuna yer verdi.

Gönderilen her dosya, bir bağış 

Kullanıcıların e-posta ile gönderemedikleri büyük dosyaları hızlıca paylaşmalarına imkan sunan platform aynı zamanda sosyal sorumluluk çalışmalarıyla da dikkat çekiyor. Kullanıcıların yaptığı her dosya paylaşımı için şirket tarafından Toplum Gönüllüleri Vakfı‘na bağış yapılıyor. Platformdan dosya yüklemesi yapan herkes için Toplum Gönüllüleri Vakfı’na 1 kuruş destek olunuyor. Şirketin iş birliği içinde olduğu ve desteklediği diğer sivil toplum kuruluşları arasında KAÇUV (Kanserli Çocuklara Umut Vakfı), LÖSEV (Lösemili Çocuklar Vakfı), Tohum Otizm Vakfı, ÇEKÜL, Sen de Gel Derneği, TİDER (Temel İhtiyaç Derneği), TOÇEV, Darüşşafaka yer alıyor. Şirket ayrıca bu sivil toplum örgütlerinin bağış kampanyaları ve diğer çalışmaları hakkında ana sayfasından güncel olarak duyurularını gerçekleştiriyor ve sivil toplum örgütlerinin daha fazla kişiye ulaşmasına katkı sunuyor.

Mobil Kullanım Kolaylığı 

SendGB, mobil ara yüzü ile kullanıcılara, uygulamaya ihtiyaç duymaksızın kolaylıkla dosya paylaşma imkanı sunuyor. Kullanıcılar mobil site üzerinden iOS ve Android işletim sistemine sahip tüm cihazlardan kolaylıkla dosya yükleyebiliyor ve indirebiliyor.