WhatsApp’ın masaüstü sürümünde kısa süre önce kullanıcı verilerine erişilmesine sebep olan bir güvenlik açığı tespit edilmişti. Söz konusu güvenlik açığının giderildiğini şirket bugün açıkladı.

PerimeterX isimli bir siber güvenlik şirketi geçen günlerde popüler anlık mesajlaşma platformu WhatsApp’ın masaüstü sürümünde kullanıcıların verilerine erişilebilmesine neden olan bir güvenlik açığı olduğunu tespit etmişti. WhatsApp ise söz konusu güvenlik açığının giderildiğini yapmış olduğu açıklamayla duyurdu. 

WhatsApp masaüstü sürüm; kullanıcıların akıllı telefon, tablet, bilgisayar ya da internete bağlanabildikleri herhangi bir cihaz üzerinden WhatsApp’ı kullanabilmesine yardımcı oluyor. Pek çok kullanıcı tarafından aktif olarak kullanılan masaüstü sürüm, zamanlarını bilgisayar başında yoğun olarak geçiren insanlara pratiklik sağlıyor. Ancak pek çok kullanıcının neredeyse her gün kullandığı WhatsApp masaüstü sürümünde, geçen günlerde tespit edilen güvenlik açığı kullanıcıları tedirgin etmişti.

Kullanıcı verilerinin tehlikede olduğu WhatsApp masaüstü güvenlik açığı giderildi

PerimeterX isimli siber güvenlik şirketinin tespit ettiği güvenlik açığı, bilgisayar korsanlarının WhatsApp’ın masaüstü versiyonunda kullanıcı verilerine erişebilmesine yol açıyordu. Tespit edilen ve giderildiğini belirtilen söz konusu açığın herhangi bir kullanıcıyı etkileyip etkilemediği ise şu an için bilinmiyor. Ancak dün yapılan açıklamalarda WhatsApp tarafından güvenlik açığının giderildiği aktarıldı ve kullanıcılar bir nebze de olsa rahatladı.

Son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkan bu tarz güvenlik açıkları geçmişte yaşandığı gibi elbette gelecekte de karşımıza çıkabilir. Siber güvenlik araştırmacıları özellikle son yıllarda hem kullanıcıların hem de şirketlerin başının ağrıdığı güvenlik açığı durumuna karşı son derece dikkatli ve kontrollü yaklaşılması gerektiğini söylüyor. 

WhatsApp’ın 2020 yenilikleri

WhatsApp karanlık mod kısa süre sonra kullanılabilecek