Geçen ay tanıtılan yerli otomobil hakkında detaylar netleşmeye devam ediyor. TOGG’un resmi Twitter hesabı üzerinden yapılan bir paylaşımda yerli otomobilin sesli asistanın tanıtım videosu yayınlandı.

Türkiye’nin sabırsızlıkla beklediği ve geçen haftalarda tanıtımı gerçekleşen yerli otomobilin tasarımı, teknik ve diğer özellikleri hakkında pek çok paylaşım mevcut. Şimdi ise elektrikli yerli otomobil hakkında paylaşılan videoda sesli asistanın neler yapabileceği aktarıldı.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG)’nun “Otomobili; sizi dinleyen, sizi öğrenen, sizinle bütünleşen, bu sayede hayatınızı kolaylaştıran yeni nesil akıllı bir mobilite cihazına dönüştürüyoruz” açıklamasıyla paylaştığı videoda sesli asistanın hayatımızın her alanına nasıl entegre olacağını görüyoruz.

Uzun zamandır beklenilen yerli otomobilin teknoloji ve internetle yakından bağlantısı olacağını ve hayatımızı kolaştırmayı amaçladığını aktarılanlardan biliyoruz. Yayınlanan videoda da sesli asistanın yapabildikleri kısaca özetlenmiş.

Evlilik yıl dönümü hatırlatıyor, akıllı ev eşyalarını kontrol edebiliyor

Söz konusu videoya göre, yerli otomobil evlilik yıl dönümlerini veya özel günleri hatırlatmadan tutun ajandanızdaki toplantının kaçta olacağı bilgisine kadar size aktarıyor. Bulunduğunuz konumdan rota oluşturup müzik zevkinize uygun bir şekilde çalma listenizden müzik çalabiliyor. Sadece araç içini değil aynı zamanda evinizdeki akıllı ev eşyalarınızı kontrol edebilen sesli asistan, aracın şarj durumunu ve buna bağlı olarak gidebileceğiniz menzili hesaplayıp size aktarabilecek.

Aracın sesli kontrol ile çalışacağı edinilen bilgiler arasında zaten yer alıyor, bunun yanı sıra araçta bulunan ‘merkeze sürekli bağlantı’ desteği ile de otomobilin güncellemeleri uzaktan 4G / 5G bağlantısıyla da yapılabilecek.

Yerli otomobil için Bursa Gemlik’te 2021 yılında açılacak olan fabrika, 2022 yılında ise seri üretime başlayacak. Türkiye’nin yerli otomobilin ne zaman satışa sunulacağı ve fiyatının ne olacağı ise henüz belli değil.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Yerli Otomobilin Fiyatına İlişkin Açıklama

Yerli otomobilin ardından şimdi sıra yerli YHT’de

Yerli Otomobilin Ön Sipariş Bedeli Belli Oldu

Yerli Otomobilin Şimdiye Dek Belli Olan Detayları