ABD Ticaret Bakanlığı Huawei
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

ABD Ticaret Bakanlığı, Huawei cihazları ve şirketin işlemci üretimini doğrudan etkileyecek yeni bir düzenleme yaptı. Şirket, yakın zamanda ABD hükumeti ile yaşadığı gerilim nedeniyle amiral gemisi akıllı telefonlarında kullandığı “Kirin” işlemcinin üretimini de durdurmak zorunda kaldığını açıklamıştı.  

ABD Başkanı Donald Trump’ınHuawei’in Çin hükumetiyle veri paylaştığına işaret etmesinin ardından ABD hükumeti ve Huawei arasındaki gerilim tırmanmış ve şirket, yakın zamanda amiral gemisi akıllı telefonlarında kullandığı “Kirin” işlemcinin üretimini durdurmak zorunda kaldığını açıklamıştı. Qualcomm’un ise “Snapdragon” işlemcileri Huawei’ye satmak için Trump hükumetine baskı yaptığı iddia edilmişti. Fakat yaşanan gelişmeler sonrası, ABD yönetiminden yeni bir hamle geldi. ABD Ticaret Bakanlığı, kısa bir süre önce Huawei cihazları doğrudan etkileyecek ve yabancı ürün kurallarını genişletecek yeni bir düzenleme yaptı. 

Yapılan düzenlemenin, Çin merkezli teknoloji devinin ABD yasalarındaki açıklardan faydalanma ihtimalini de yok ettiği ifade edildi. ABD Ticaret Bakanlığı Sanayi ve Güvenlik Bürosu ise Huawei’in alt kuruluşu olan veya Huawei ile profesyonel iş ilişkisi bulunan 38 üreticiyi kara listeye ekledi. Aktarılan detaylara göre; Bakanlık tarafından yapılan düzenleme kapsamında, Huawei’in ABD teknolojisini içeren herhangi bir çipi kullanması imkansız hale gelecek. Şirketin kullandığı çipler, başka bir ülke tarafından üretilmiş olsa bile içerisinde ABD üretimi herhangi bir parça bulunduramayacak.  

Huawei, ürünlerin üretim ve geliştirme sürecinde hiçbir ABD teknolojisini kullanamayacak 

Huawei ABD

Bununla birlikte; Huawei ve teknoloji devinin yan şirketleri, ürünlerinin üretim ve geliştirme sürecinde hiçbir ABD teknolojisini kullanamayacak. Ayrıca şirket; ABD çıkışlı ürünler için ara alıcı, nihai alıcı veya son kullanıcı konumunda da olamayacak. Çin merkezli teknoloji devinin, alt şirketleri ve yan şirketleri de ABD Ticaret Bakanlığı’nın ihracat denetimine tabi olacak. Bu yüzden; Huawei ile herhangi bir iş ilişkisi olan tüm şirketler, ABD’li şirketlerle çalışabilmek için bakanlıktan lisans almak zorunda kalacak. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Huawei, ‘Kirin’ İşlemci Modellerinin Üretiminin Durdurulacağını Açıkladı  

Almanya 5G Çalışmalarına Huawei ile Devam Edecek

Qualcomm, 5G Snapdragon İşlemcileri Huawei Cihazlara Satmak İstiyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz