Salı, Ekim 19, 2021
Ana SayfaTeknolojiYapay Zeka Destekli MEB Asistan, Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından Tanıtıldı 

Yapay Zeka Destekli MEB Asistan, Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından Tanıtıldı 

Yapay zeka destekli MEB Asistan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından resmi olarak tanıtıldı. Aktarılan detaylara göre yazılım; öğrenci, öğretmen ve velilerin sorularını yanıtlayacak ve adım adım yönlendirme sağlayacak.  

Yapay zeka destekli MEB Asistan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından resmi olarak kullanıcı beğenisine sunuldu. Bakanlık, MEB Asistan’ın uzaktan eğitim sürecindeki Ar-Ge, inovasyon ve dijital dönüşüm çalışmalarının bir parçası olarak hayata geçirildiği ifade edildi. Uygulama yazılımının Türk mühendisler tarafından hayata geçirildiğinin altını çizen Selçuk, açıklamasında “Bakanlık olarak teknolojiyi eğitimin merkezine koyan ve faydalarını gördükçe kullanımına daha fazla ağırlık verdiğimiz bir bakış açısıyla hareket ediyoruz” ifadelerine yer verdi. Uygulamanın geliştirici şirketi CBOT’un CEO’su Mete Aktaş ise bakanlığa pandemi sürecinde yapay zeka teknolojileriyle destek olmaktan gurur duyduklarına işaret etti. 

Aktarılan detaylara göre MEB Asistan; öğrenci, veli ve öğretmenlerin sorularını yapay zeka teknolojisinin yardımıyla yanıtlayacak. 18 milyon öğrenci ve velinin ve 1 milyondan fazla öğretmenin kullanması beklenen uygulama ayrıca, kullanıcılarına adım adım yönlendirme sağlayacak. Yazılım, kullandığı makine öğrenimi teknolojisi sayesinde kullanıcıların da katkısıyla sürekli öğrenecek ve kendisini geliştirecek. Bununla birlikte asistan; soruları yanıtlarken MEB’in yayınladığı içeriklerden faydalanıyorsa, içerikte bir güncelleme olması durumunda en güncel bilgiyi kullanıcılarına iletecek.  

MEB Asistan uygulaması, onlarca farklı konuda soru yanıtlayacak

MEB Asistan Uygulaması

Diğer yandan MEB Asistan uygulaması; burs işlemleri, denklik işlemleri, yurt dışı görevlendirmeler, yurt dışında yüksek lisans, bakanlık projeleri, bakanlık mevzuatı, sınavlar ve kurslar gibi birçok farklı konuda soru yanıtlayacak. Yazılımın geliştirilme aşamaları ise bir süre daha devam edecek.  

MEB Asistan’ı kullanmak için tıklayınız. 

İlginizi çekebilir:

MEB, Uluslararası Sertifikalı Yazılım Eğitimlerini Kullanıma Açtı

Yerli otomobile iş gücü desteği MEB’den geldi

45 Web Aramasına 1 Ağaç Diken Arama Motoru : Ecosia

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR