Salı, Ekim 19, 2021
Ana SayfaHaberHuawei, ‘Kirin’ İşlemci Modellerinin Üretiminin Durdurulacağını Açıkladı  

Huawei, ‘Kirin’ İşlemci Modellerinin Üretiminin Durdurulacağını Açıkladı  

Huawei, ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin merkezli teknoloji devinin yarı-iletken teknolojiler ile ilgili ticaret yapmasını engelleyen bir yasa çıkarması nedeniyle 15 Eylül 2020 tarihinden itibaren ‘Kirin’ işlemci modellerinin üretimini durduracağını açıkladı. ‘Kirin’ yonga setleri, yüksek performansı ile bilinen Qualcomm Snapdragon işlemcilerle rekabet etmesi amacıyla piyasaya sürülmüştü.  

Çin merkezli teknoloji devi Huawei, ABD Başkanı Donald Trump’ın getirdiği ve şirketin ABD’den yarı-iletken teknolojiler tedarik etmesini engelleyen bir ambargo yasası nedeniyle 15 Eylül 2020 tarihinden itibaren ‘Kirin’ işlemci modellerinin üretiminin durdurulacağını açıkladı. Söz konusu açıklama, 8 Ağustos tarihinde markanın yonga setlerini üreten ‘HiSilicon’ bölümü tarafından yapıldı. Huawei CEO’su Richard Yu ise konuya ilişkin olarak ekonomi ve finans dergisi ‘Caixin’e konuştu.  

AçıklamasındaHuawei imzalı akıllı telefonlar ve giyilebilir teknolojilerde kullanılan ‘Kirin’ işlemcilerin ABD baskısı nedeniyle üretilemeyeceğine işaret eden Yu; 15 Eylül’den itibaren ‘Kirin’ yonga setleri yanında, yapay zeka tabanlı işlemcilerin de üretiminin durdurulacağını belirtti. Bu durumun Huawei için önemli bir kayıp olduğunu vurgulayan şirket CEO’su, ABD ve Trump hükumeti baskısının bu teknolojilerin üretimini imkansız hale getirdiğini de sözlerine ekledi. Açıklamada ayrıca; Huawei’in işlemci pazarına, 10 yıl önce giriş yaptığının da altı çizildi. 

Huawei, ‘Kirin’ işlemci modellerini ‘TMSC’ isimli bir şirketten tedarik ediyordu 

Huawei Kirin TMSC

Aktarılan detaylara göre Çin merkezli teknoloji devi; ‘Kirin’ işlemcilerde kullanılan yongaları, ‘TMSC’ isimli bir şirketten tedarik ediyordu. ABD yasağının gelmesinin ardından ‘TMSC’, Huawei ve ‘Kirin’ için bir süre daha yonga satışı yapmaya devam etti. Fakat Trump hükumetinin yasa ile getirdiği 120 günlük ambargo süresinin, 15 Eylül 2020 tarihinde dolacağı ifade edildi. ‘Kirin’ yonga setleri, bugüne kadar Huawei imzalı pek çok akıllı telefon modelinde kullanıldı. Performansıyla birçok kullanıcıyı memnun eden işlemciler, Qualcomm’un ‘Snapdragon’ işlemcileri ile rekabet etmesi amacıyla piyasaya sürülmüştü.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi, İki Yeni Sanal Gerçeklik Uygulaması Geliştirdi 

Huawei, Akıllı Telefon Pazarında Samsung’u Geçerek Liderlik Koltuğuna Oturdu

Huawei’nin Performans Odaklı Dizüstü Bilgisayarı MateBook X Pro Satışa Çıktı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR