Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Program kapsamında ABD’deki  internet servis sağlayıcılar internet fiyatlarını 30 dolara varan miktarlarda indirecek. Ayrıntılar haberimizde

ABD’de düşük gelirliler için ucuz ve hızlı internet dönemi başlıyor. ABD Başkanı Joe Biden dün yaptığı basın açıklamasında düşük gelirliler Ucuz Bağlantı Programı’nı (ACP) başlattıklarını bildirdi. Program kapsamında ABD’deki  internet servis sağlayıcılar hızlı internet fiyatlarını 30 dolara varan miktarlarda indirecek.

En az 100 mbps’lık hız veriliyor  

Biden yönetiminin devreye aldığı ACP’nin işleyişi şöyle olacak: Öncelikle, getinternet.gov isimli bir site açıldı. Programa katılmak isteyen kullanıcılar bu sitede yer alan formu doldurarak taleplerini iletecek. Başvurusu onaylanan kullanıcılar bunu takiben programa katılan internet servis sağlayıcılarıyla temasa geçerek ucuz internet kullanmaya başlayacak. Programa katılmaya hak kazanan kullanıcılar ayrıca tek sefere mahsus olmak üzere seçecekleri masaüstü, dizüstü veya tablet cihazlarında 100 dolara varan indirimden de yararlanabilecek. Sitede yer alan bilgiye göre, ACP katılımcılarına en az 100 mbps hız vadediliyor. Öte yandan, 48 milyon hanenin ACP kapsamında bulunduğu tahmin ediliyor.

Yapılan indirimlere örnekler

Programa katılmak için diğer yöntemler arasında federal idarî  yapılara da başvurulabilecek. Bu yapılar arasında sağlık ve gıda yardımlarını düzenleyen kurumlar yer alıyor. Örneğin, Sosyal Güvenlik İdaresi, “Sosyal Güvenliğim” hesabı bulunan 1,6 milyon kişiye e-posta göndererek ACP’ye dâhil olabileceklerini bildirecek. Biden yönetimi ayrıca ülkedeki eyalet ve şehirlerle işbirliğine giderek projenin duyurulmasını sağlayacak. Bunun için ise Michigan, Massachusetts, Philadelphia, Mesa, Arizona ve New York City gibi eyalet ve şehirlerin yönetimleri ACP’ye katılması muhtemel kişilere SMS göndererek proje hakkında bilgi verecek. Öte yandan, programdaki internet servis sağlayıcılarının sunduğu indirimlere bir örnek verelim: Verizon, 200 mbps’lik indirme ve yükleme hızı için 39,99 dolarlık fiyatını ayda 30 dolara indirdi. Diğer bir internet servis sağlayıcı olan Spectrum ise 30 dolarlık indirme hızına sahip 50 mbps’lik paketin hızını 100 mpbs’e çıkardı.

Son olarak, açıklamada 19 internet servis sağlayıcısının adının yer aldığını not edelim. Programa katılmak için bu sağlayıcılara başvurulması gerekiyor. Bu sağlayıcıların ABD’nin yüzde 80’inini kapsayarak tüketicilere hizmet götürdüğü belirtiliyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz