Apple’ın nisan ayında düzenlediği etkinlikle birlikte tanıttığı konum takip cihazı AirTag için şirketin yeni bir güncelleme ile birlikte Android uygulaması üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. AirTag ‘lerin yeni güncellemesi ve Android uygulaması, istenmeyen izleme takibinin önüne geçebilir. 

Kaliforniya merkezli teknoloji üreticisinin yeni konum takip cihazı AirTag’ler, kullanıcıların kaybolmasını istemediği bir ürünü takip etmesini kolaylaştırıyor. Araba anahtarı, cüzdan ya da çanta gibi eşyalara takılan ve kullanıcıların ürünlerini takip etmesine yarayan AirTag’ler çıktığı günden bu yana bazı gizlilik ve güvenlik endişelerini de beraberinde getirmişti. Apple, “istenmeyen izleme” dediği şeyi caydırmak ve potansiyel kurbanları uyarmak için AirTag ‘lere sesli alarmlar ve iPhone’larda beliren şüpheli AirTag’lerle ilgili mesajlar dahil olmak üzere bazı özellikler eklemişti. Apple, kullanıcıların gizlilik ve güvenlik endişeleri için bazı yeni adımlar attı

Gizlice birinin çantasına yerleştirilip kişiyi takip etme gibi endişelerin yaşandığı AirTag’ler, aslına bakıldığında Apple Find My uygulaması sayesinde uyarı verebiliyor. Bu sayede kullanıcılar herhangi bir AirTag ile takip edilirse fark edebiliyor. Ancak bu uyarı üç gün sonra gerçekleştiği için gizlilik ve güvenlik sorununun önüne pek de geçemiyordu. 

İstenmeyen izleme için AirTag ‘in Android uygulaması geliştiriliyor

Apple da söz konusu bu korkuları göz önüne alarak Android ekosistemi için bir uygulama geliştirmeye başladı. Uygulama yukarıda da belirttiğimiz gibi, kullanıcı gizliliği ve güvenliğini iyileştirmek adına AirTag’leri Android cihazlarıyla kullanan kişiler için sunulacak. 

AirTag Android uygulamasının yanı sıra Apple, ayrıca istenmeyen izleme adına Find My uygulamasını da güncelliyor. Bu sayede normalde 3 gün olan uyarı sistemi, daha erken bir şekilde kullanıcıları uyarabilecek Eğer kullanıcı kendisinden habersiz bir şekilde izleniyorsa, 8 ila 24 saat içinde konuyla alakalı uyarı alabilecek. 

Bir Apple sözcüsü yaptığı açıklamada, “AirTag’in gizliliğini ve güvenliğini iyileştirmeye devam etme taahhüdümüzün ardından, bugünden itibaren, sahibinden ayrılan bir AirTag’in taşındığında ses çıkaracağı süreyi güncelleyeceğiz” dedi. “Bu süre üç günden, 8 ila 24 saat arasında rastgele bir zamana iniyor.” ifadelerini kullandı. 

İlginizi Çekebilir:

AirTag, ‘Kayıp’ Modundayken Bir YouTuber Tarafından Hacklendi! 

Avustralya, Apple’ın AirTag ’lerini Çocuk Güvenliği Endişesi Gerekçesiyle Satıştan Kaldırdı

Apple ‘AirTag’ Konum Takip Cihazının Türkiye Fiyatı Açıklandı! 

Uygun Fiyatlı Yerli Üretim GM 21 Pro Kutudan Çıkıyor!:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz