Amerika Birleşik Devletleri Senatosu, federal hükümet çalışanlarının devlete ait cihazlarda TikTok indirmesini yasaklayan tasarıyı oy birliği ile kabul etti. Yasa tasarısı, uluslararası güvenlik endişeleri nedeniyle hazırlandı.

”Hükümet Cihazlarında TikTok’a Hayır Yasası” isimli tasarı, dün ABD Senatosu’nda oylamaya sunuldu. Tasarı, tüm senatörlerden ”evet” oyunu alarak kabul edildi. Bu tasarıya göre federal hükümet çalışanlarının devlete ait cihazlara TikTok uygulamasını indirmesi yasak olacak. Söz konusu tasarının yasalaşması için önce Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda onaylanması, ardından da ABD Başkanı Joe Biden tarafından imzalanması gerekiyor.

Çin Hükümeti Tarafından Gözetlenmekten Endişe Ediyorlar

Amerikalı siyasetçiler, Pekin merkezli ByteDance Ltd. tarafından geliştirilen bu uygulamanın Çin hükümeti tarafından kendilerini gözetlemek için kullanabileceğinden endişeleniyor. Ancak TikTok uygulamasını geliştiren şirket ve platformdaki yetkililer, TikTok kullanıcılarının bilgilerinin Çin hükümeti ile paylaşılmadığını ve hükümetin de kendilerinden böyle bir şey istemediğini belirtiyor.

TikTok, İddiaları Yalanlıyor!

Bu iddialar TikTok tarafından her ne kadar yalanlansa da ABD’de artan ulusal güvenlik endişelerinden dolayı eyalet, resmi kurumlara ait cihazlardan TikTok’a erişimi yasaklıyor. Son olarak Kuzey Dakota Valisi Doug Burgum ile Iowa Valisi Kim Reynolds, hükümete ait cihazlardan TikTok indirilmesini yasakladığını duyurdu. Daha önce de Alamaba, Utah, Teksas, Maryland ve Güney Dakota’da buna benzer kararlar alınmıştı.

Los Angeles’ta bulunan TikTok COO’su Vanessa Pappas, daha önce şirketin tüm Amerikalı kullanıcıların verisinin korunduğunu ve Çinli yetkililerin bunlara erişimi olmadığını belirtmişti. Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın görevde olduğu esnada da Çinli teknoloji şirketlerine karşı farklı yaptırımlar söz konusu olmuştu.

Amerikalı yetkililer ve TikTok, ABD’nin güvenlik endişelerini ortadan kaldıracak potansiyel bir anlaşma üzerinde müzakerelerine devam ediyor.

ABD hükümetinin TikTok konusunda böyle bir yasa tasarının oluşturulması hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Tasarının tüm senatörlerden evet yanıtı alması da bu yasa hakkında önem taşıyor. Aynı zamanda Kuzeyy Dakota Valisi Doug Burgum, Iowa Valisi Kim Reynolds, Alamaba, Utah, Teksas, Maryland ve Güney Dakota’da da buna benzer kararların alınmış olması dikkat çekiyor. Bakalım, bu yasa tasarısı ile ilgili ABD hükümetini neler bekliyor olacak?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz