Yakın zamanda ortaya çıkan belgelere göre, Elon Musk, Twitter’dan para kazanmak için kullanıcıların numaralarını satacak. Aynı zamanda daha fazla özelleştirilmiş reklamların gösterileceği de iddialar arasında yer alıyor.

Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasından sonra platformdaki reklam verenler tek tek geri çekilmeye başlamıştı. Üstelik Musk, reklam verenleri arayarak platformda kalmaları için epey bir dil dökmüştü. Sürekli olarak gelir kaybeden platform, mavi tiki ücretli hâle getirerek az da olsa gelir kazanmak istemişti.

Twitter’dan sızdırıldığı iddia edilen belgeler ise bugün gündeme bomba gibi düşmüştü. Belgelerde, platformun para kazanmak için izleyeceği yeni yöntemler bulunuyordu.

Ana Gelir Kaynakları Arasında, Zorunlu Reklamlar ve Kullanıcı Bilgilerinin Satılması Gösterildi

Twitter eski çalışanlarına ve ortaya çıkan belgelere göre Elon Musk, platformda özelleştirilmiş reklamları zorunlu hâle getirmeyi ve reklamların sayısını ciddi ölçüde arttırmayı planlıyor. Aynı zamanda Musk bu yönlem ile yeni sistemini daha fazla kullanıcıya satmak ve buradan ciddi miktarda gelir elde etmek istiyor. Hatırlarsanız mavi tik aboneliğine sahip kullanıcıların %50 daha az reklam göreceği duyurulmuştu. Musk’ın iddia edilen planları işte ram da bu noktada devreye giriyor.

Ortaya atılan iddialara göre Musk’ın ikinci gelir kaynağı, mavi tik abonesi olan veya olmayan tüm kullanıcıların telefon numaralarını 3. parti şirketlere satmak olacak. Bildiğiniz gibi mavi tik almak için gereken şartlardan biri, e-postanızın ve telefon numaranızın doğrulanmış olması. İddialara göre Musk bu bilgileri büyük şirketlere satacak ve verilerin doğruluğunu düzenli olarak kontrol etme ve sürekli veri sağlama karşılığında her ay milyonlarca dolar ek gelir elde edecek.

Google ve Apple Bu Durumdan Memnun Değil!

Bu iddiaların doğru olup olmadığı şu anlık bilinmese de Google ve Apple, şimdiden bu durumdan memnun olmadığını belirtmeye başladı. Üstelik bu kullanıcıların bilgilerini satmak ve kullanıcıları özelleştirilmiş reklamlara zorlamak her iki uygulama mağazasındaki uygulamalar için açıkça yasaklanmış durumda. Geçtiğimiz haftalarda Elon Musk’ın Apple ile yaşadığı gerginliğin de asıl sebebinin bu olduğu ve Musk’ın Tim Cook ile Apple Park’ta konuşarak konu hakkında fikir alışverişinde bulunduğu da iddialar arasında yer alıyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz