Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Depremzedelere yardımlarıyla öne çıkan Ahbap’a yönelik yoğun siber saldırıların gerçekleştiğiyle ilgili iddialar söz konusuydu. Ahbap, konuyla ilgili açıklama yaptı.

Türkiye ve dünyanın her yerinden insanlar, 10 ili ve milyonlarca insanı etkileyen Kahramanmaraş depremlerinden sonra bölgeye yardım etmek için harekete geçmişti. Haluk Levent öncülüğünde kurulan Ahbap da bu konuda en çok tercih edilen sivil toplum kuruluşları arasında. Dört günde Ahbap’a milyonlarca liralık bağış gelmişti.

ANKA Haber Ajansı, gönüllü yazılımcılara dayandırdığı bir paylaşımında Ahbap’a dün öğle saatleri itibarıyla 400 bine varan yoğun bir siber saldırının gerçekleştirildiğini iddia etmişti. Ayrıca iddialar arasında yurt içinden gerçekleştirildikleri de bulunuyordu. Bu haberlerin ardından Ahbap’tan açıklama geldi.

Ahbap’ın Açıklaması

Ahbap, Twitter üzerinden konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada, dolaşan siber saldırı haberinin LinkedIn’de paylaşılan son 24 saat bilgilendirmesinin referans alındı ifade edildi. Ayrıca kesinti veya veri ihlalinin yaşanmadığı da aktarıldı.

Haber sitelerinde yayılan Ahbap’a siber saldırı haberi, LinkedIn’de paylaştığımız son 24 saatlik trafik bilgilendirmesi referans alarak haberleştirilmiş. ahbap.org’u hedef alan hizmet kesintisi saldırıları amacına ulaşamamış, kesinti ya da veri ihlali yaşanmamıştır” ifadeleri kullandı.

Murat Tahtacı isimli gönüllü yazılımcıya ulaştığımızda ise yine iddianın LinkedIn’den yapılan paylaşıma dayandığı ve 6-7 Şubat’ı kapsadığı ifade edildi. Yeni bir saldırının olmadığı da belirtildi.

Söz Konusu LinkedIn Paylaşımı

LinkedIn paylaşımı, Ahbap’ın beş yıldır sistem ve network gönüllüsü olan Murat Tahtacı’ya aitti. Tahtacı, iki gün önce yaptığı paylaşımında Ahbap’a olan saldırı grafiğini paylaşmış, her türlü yöntemin denendiğini ancak başarılı olunmadığını ifade etmişti.

Yeni Bir Saldırı Yok

Bunların dışında Tahtacı, yaptığı açıklamalarda her şeyin şu anda stabil olduğunu kaydederken saldırıların 6-7 Şubat sonrasında kademeli olarak azaldığını ve yeni bir saldırının olmadığına vurguladı. Yayılan haberlerde yurt içi vurgusunun sıkça yer aldığını belirten yazılımcı, saldırıyı gerçekleştirenlerin herhangi bir ülkeden olabileceğini söylerken bu tür saldırılarda kaynağı bulmanın neredeyse imkânsız olduğunu da ekledi.

Bu tarz durumlara hazırlıklı olduklarını söyleyen Tahtacı, pandemi ve Kayseri depremi gibi daha önceki birçok önemli olaylarda benzer saldırılarla karşılaştıklarını aktardı. Saldırının nedenleri ile ilgili ise “Veri çalmaya yönelik değil, sadece bant genişliğini daraltmaya yönelik, erişim kesme amaçlı şeyler” ifadelerini kullandı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz