Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Yaşanan Kahramanmaraş depremlerinin ardından hem Türkiye menşeli hem Türkiye’de hizmet vermekte olan uluslararası firmalardan yardım açıklamaları geliyor. Disney+ ve Boeing’de onlar arasında…

6 Şubat 04.17 ve 13.17’de meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüklerindeki depremler, Kahramanmaraş ve çevre illerde büyük bir yıkıma neden oldu. İlk depremden sonra Türkiye, uluslararası çapta yardım talebinde bulundu.

Yardım talebi sonucunda birçok ülke Türkiye’ye destek ekiplerini gönderirken, bu talebe uluslararası şirketlerden de yanıt geldi.

Disney+’tan Yardım Açıklaması

Disney+, yardım çabalarına katkı sağlamak için ilk andan itibaren ilgili yardım kuruluşlarına destek olmak için harekete geçtiklerini açıkladı. Yardımlarını tüm dünyadaki Disney çalışanlarının da katılabileceği şekilde genişlettiğini belirten şirket, önümüzdeki günlerde FOX yayınları aracılığıyla depremzedelere yönelik bir yardım kampanyası planladığını da belirtti.

Boeing, 500 Bin Dolar Bağış Yaptı

Boeing, yaşanan deprem felaketinden dolayı Kızılay’a 500 bin dolar yani 9 milyon 413 bin TL bağış yaptığını açıkladı.

Denizcilik Firması Medbulk, Akaryakıt Yardımı Yaptı

Medbulk Grup Şirketleri, deprem bölgesine 28 tanker benzin bağış yaptığını açıkladı. 5 tankerin yola çıktığı söylenirken diğer 23 tankerin ise AFAD’ın ihtiyaç listesine göre belirlenen adreslere ulaştırılacağı belirtildi.

McDonalds, Restoranlarında Ücretsiz Yemek Dağıtıyor

McDonalds Türkiye, AFAD ve Ahbap’a kurumsal bağış yaptıklarını aktardı aynı zamanda afet bölgelerinde ücretsiz yemek dağıttığını da ifade etti. Önümüzdeki 7 gün içinde toplam 50.000 adet menünün AFAD’la koordine olarak ulaştırılacağı da eklendi.

Inditex, 3 Milyon Euro Bağışladı

Zara, Pull&Bear, Bershka gibi markaları bünyesinde bulunduran Inditex, Türk Kızılayına 3 milyon euro (60 milyon 737 bin) bağışladığını duyurdu.

Sabancı Holding de Yardımlarını Paylaştı

Deprem bölgesine yardımlarını duyuranlar arasında Sabancı Holding de var. Yapılan açıklamada, 200 kişilik arama kurtarma ekibi, 600’den fazla jeneratör ve elektrik altyapısı, acil ihtiyaç malzemesi tırları ve 44 konaklama alanının sağlandığı söylendi.

Defacto, 15 Otobüs Gönderdi

DeFacto, yaptığı açıklamalarda deprem bölgesine yardım gönderdiğini şu ifadeleriyle duyurdu: “15 DeFacto otobüsü, deprem bölgesindeki insani yardım çalışmalarına katılacak Kızılay gönüllüleri için yola çıktı​”

Kahve Dünya da Yardım Gönderdi

Kahve Dünyası, deprem bölgesine gıda, sıcak içecek ve tekstil ürünleri gibi yardımlar yaptığını duyurdu. Aynı zamanda, bölgedeki mağazalardan duruma uygun olanlarda sıcak kahve servisi yapıldığı da ifade edildi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz