Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

AKUT Arama Kurtarma Derneği ile birlikte Genel Bilgi Teknolojileri şirketi tarafından geliştirilen “Güvendeyim” uygulaması, Google Play ve Apple App Store üzerinden yayınlandı. 

İstanbul’da yakın dönemde yaşanan deprem sonrası kesilen internet ve diğer telekomünikasyon hizmetleri Doğal afet anında iletişimin önemini gözler önüne sermişti. Birçok insan deprem sonrası telefonlarına sarılmış fakat saatlerce yakınlarıyla iletişim kuramamıştı. Bu da internetsiz çalışan bir uygulamanın gerekliliğini hatırlatmıştı.

AKUT Arama Kurtarma Derneği ve Genel Bilgi Teknolojileri şirketi tarafından geliştirilen Güvendeyim uygulaması doğal afet sonrası insanlara iletişim imkanı tanıyacak. Güvendeyim, doğal afet durumlarında konum bilgilerinizin, kısa mesaj yoluyla, daha önceden belirlediğiniz kişilere gönderilerek, güvende olduğunuzun bildirilmesine yardım eden bir mobil uygulama. Aynı zamanda, deprem, sel ve yangın konularındaki bazı temel bilgilere, yine uygulamanın menüsü üzerinden ulaşabiliyorsunuz.

Uygulama internetsiz çalışıyor

Aramanın mümkün olmadığı, internetin çalışmadığı, SMS’lerin devreye girdiği doğal afet durumlarında, tek bir butona basılması, konumunuzun paylaşılması için yeterli oluyor. Uygulamanın ayarlar bölümünden, acil durumlarda haber iletilmesini istediğiniz, en fazla 5 kişinin telefon numarasını ekleyebiliyorsunuz. Daha sağlıklı çalışabilmesi adına aynı şehirde yaşamayan en az bir yakınınızın numarasının uygulamaya eklenmesi öneriliyor.

Standart SMS tarifesi üzerinden operatör tarafından ücretlendirilen uygulama, GPS servisi üzerinden konumun alınması, telefonun marka modeli ile bulunulan ortam gibi değişkenlere göre farklı sürelerde işlem gerçekleştirebiliyor.