Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çatı şirketi olan Meta şirketler grubundan yeni bir hamle daha gelmek üzere. Şirketin Twitter’a rakip olarak çıkarmayı planladığı “Project 92” kod isimli merkeziyetsiz platform hakkında yeni görüntüler ve yeni bilgiler geldi.
Dünyanın en popüler sosyal medya platformları olan Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çatı şirketi olan Meta, bir süredir Twitter benzeri bir platform oluşturma aşamasında. Metin odaklı ve merkeziyetsiz bir platform olarak organize edilen projenin kod ismi ise “Project 92”. Birkaç ay içerisinde tanıtımı yapılacak olan platform hakkında sürekli yeni bilgiler sızıyor. İşte bu bilgilere dair detaylar!

Kod İsmi: Project 92

Bir süredir “Project 92” kod isimli proje ile ilgili çalışan Meta, üst düzey yöneticilerle bir toplantı gerçekleştirerek bu platforma dair bir demo gösterdi. Gösterilen demo sayesinde artık bir süredir konuşulmakta olan “Project 92” hakkında yepyeni bilgiler de açığa çıkmış oldu. Twitter’a rakip olması beklenen platform, merkeziyetsiz sosyal medya protokolü olan “ActivityPub” ile entegre bir şekilde çalışacak. Böylelikle de sosyal ağın dikkat çekici bir özelliğe sahip olması sağlanmış olacak. Yani bu sayede kullanıcı Project 92’deki hesabını ActivityPub ile entegre olan Mastodon gibi farklı platformlara da taşıyabilecek. Project 92 ile ilgili açıklama yapan şirketin üst düzey yöneticilerinden Chris Cox, merkeziyetsiz sosyal medya platformunu “Twitter’a cevabımız” olarak yorumladı. Hatta Cox, Elon Musk’ın Twitter’ını kast ederek, “akılcı bir şekilde işletilen bir platforma sahip olmakla ilgilenen içerik oluşturuculardan ve tanınmış kişilerden, Project 92’ye inandıklarının ve güvendiklerinin haberlerini alıyoruz” şeklinde konuştu. Diğer yandan Cox’a göre bu sosyal ağdaki asıl hedeflerinin ise güvenlik, kullanım kolaylığı ve güvenilirlik olduğunun altını çizdi.

Logo da Paylaşıldı

Meta’nın yeni platformu olan uygulamanın logosu ise Matt Navarra’nın sosyal medyada paylaştığı bir görüntü ile ortaya çıktı. Twitter ve Instagram karışımı olan logonun, Twitter’ın rengi olan maviden esinlenildiği görülüyor. Ayrıca paylaşılan görüntüde, platformun hem Twitter’ı hem de Instagram’ı andıran bir akışa sahip olabileceği de anlaşılıyor. Diğer yandan ana sayfada hem takip edilen kişilerin gönderileri hem de önerilen içerikler bulunuyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz