Sosyal Medya Çekilişleri

Sosyal medya platformları üzerinden ‘Takip edin, arkadaşınızı etiketleyin ve yorum yapın’ komutuyla yapılan hediye çekilişleri, her geçen gün artış göstermeye devam ediyor. Uzmanlar; bu çekilişlerin markaya takipçi kazandırmak yerine, marka algısına zarar verdiğine işaret ediyor. Binlerce hediyenin verileceği vaat edilen çekilişler konusunda markaları uyaran Influencer Marketing uzmanı Digital Exchange’in CEO’su Emrah Pamuk, konuya ilişkin açıklamasında “Takipçinin yarısı, çekiliş sonrası hemen gidiyor” ifadelerini kullanıyor.  

Sosyal medya platformları üzerinden ‘Takip edin, arkadaşınızı etiketleyin ve yorum yapın’ komutuyla yapılan hediye çekilişleri, her geçen gün artış göstermeye devam ediyor. Ödül olarak konulan ürünlerin sayısı ve çeşitliliği de benzer şekilde artıyor. Uzmanlar ise bu çekilişlerin markaya takipçi kazandırmak yerine, marka algısına zarar verdiğine işaret ediyor. Aktarılan detaylara göre; çekiliş furyası, birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Takipçi kazanmak adına gerçekleştirilen çekilişler, hiçbir yasal zemine dayanmıyor ve kaybedenlerin müracaat edebilecekleri herhangi bir yasal mercii bulunmuyor. Bununla brlikte, çekilişler de objektif şekilde gerçekleşmiyor. Yapılan yorumları kimin değerlendirdiği ve hangi kriterleri göz önüne aldığı bilinmiyor.  

Yüz bini aşkın kişinin katıldığı bir çekilişte; sadece iki kişi kazanınca, kampanyanın ödül hayalini kuran 99 bin 998 sosyal medya kullanıcısının kaybetme öfkesi kabardığı dile getiriliyor. Çekilişi yapan markanın sosyal medya hesabının altı, haksızlık yapıldığına dair mesajlarla dolup taşıyor. Kampanyaya duyulan kızgınlık, bir süre sonra markaya ve onun ürünlerine dönerek pek çok olumsuz yorum yapılmasına neden oluyor ve markadan ürün edinmek isteyen tüketicilerin de algısı, olumsuz yönde etkileniyor. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Influencer Marketing uzmanı Digital Exchange’in CEO’su Emrah Pamuk, “Takipçinin yarısı çekiliş sonrası hemen gidiyor. Bu çekilişler yanlış yapıldığında, markalar zarar görüyor. Doğru olanı Milli Piyango kurallarına uygun, şeffaf ve mutlaka uzman pazarlama ekibinin tasarladığı çekilişi yapmaktır” ifadelerini kullanıyor.  

Takipçi kazanmak ve görünürlüğü artırmak için yapılan çekilişlerin profesyonel ekiplerce tasarlanarak uygulanmadığı zaman marka için yarardan çok zarar getirdiğini belirten Pamuk, açıklamasında ayrıca “Bu çekilişlerin kontrolsüz şekilde yapılması, takipçi sayısını artırmıyor. Yanlış planlanan ve hedef kitleyi içermeyen bu tür çekilişlerin sonunda, o çekiliş için gelen takipçilerin en az yüzde 50’si hemen ayrılıyor. Öte yandan bu niteliksiz kullanıcı ifade edilen takipçiler nedeniyle, markanın imajında da sorunlar yaşanıyor” ifadelerine yer veriyor. 

‘Sosyal medyada çekiliş kampanyası yaparken Milli Piyango’nun düzenlemelerine uygun hareket edilmeli’

Sosyal Medyada Çekiliş Kampanyası

Emrah Pamuk; Instagram başta olmak üzere, Facebook ve Twitter’da yoğun olarak süren takipçi kazanmaya dönük çekiliş kampanyalarının hedef kitle ve etkileşim odaklı yapılması gerektiğini belirtiyor.  

Pamuk, daha sonra açıklamasına şu ifadelerle devam ediyor: “Çekiliş kampanyalarında bu kadar olumsuzluklar da olsa bazı firma ya da influencer’lar bunu yapmaktan asla vazgeçmiyorlar. Biz sosyal medyaya, sadece takipçi sayısı gözünden bakmıyoruz. Hesaplarımızın takipçi sayısının yüksek olmasından ziyade, ne kadar etkileşim olduğu daha önemli. Markamız sosyal medyada ne kadar konuşuluyor? Bizim dikkat etmemiz gereken ve odaklanmamızın merkezi bu soru olmalı. Açıkçası bu takipçi sayısından daha önemli bir konu. Sonuçta bugün para ile de takipçi satın almak mümkün. Başka şekillerde de takipçi sayısı artırılabilir. Ama unutulmamalı ki, bu tür ödül sistemiyle gelen takipçiler, yanlış uygulanmış bir çekilişin ardından hemen takibi bırakacaktır. Hatta bununla da kalmayıp, marka algısını kötülemek için olumsuz yorumlar da yapacaktır. Bu, markanın sosyal medyada güçlü olmak isterken gerçek müşterilerini olumsuz ve doğru olmayan yorumlar nedeniyle kaybetmesini de beraberinde getiriyor. O nedenle çekiliş kampanyalarına çok dikkat etmek gerekli. Özellikle bir sosyal medya çekilişi yaparken tüm bunları göz önünde bulundurmak lazım. Bu tür kampanyaların, mutlaka konusunda uzman sosyal medya pazarlama ekipleriyle beraber; markanın hedef kitlesine yönelik yapılması gerekiyor.” 

Pamuk, sosyal medyadaki çekilişlerin firmalar tarafından yapıldığının ve yasal bir dayanağı olmadığının da altını çiziyor. Sorunun çözümünün Türkiye’de çekiliş düzenlemeyle yetkili tek kurum olan Milli Piyango ile çözülebileceğini belirten Pamuk, sözlerini “Sosyal medyada takipçi sayısı üzerine çekiliş kampanyası yapılacaksa, mutlaka Milli Piyango’nun getirdiği esaslara uygun hareket edilmeli. Çekilişte verilecek olan tüm ürünler, her ayrıntısına kadar yazılmalı. Hatta çekilişte yönlendirilecek olan sayfada mutlaka kampanya detayları ayrıntılı bir şekilde belirtilmeli. Burada hem markanın sorumlulukları tüketici nezdinde yerine getirmeli. Hem de kullanıcılar tarafından marka suiistimale uğramamalı” ifadeleriyle noktalıyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Huawei Türkiye, ‘AppGallery ile Hep Kazan’ İsimli Yeni Bir Kampanya Başlattı 

Donald Trump’ın Sosyal Medya Hesapları Askıya Alındı!

Doğal Afetlerde Sosyal Medyada Hızla Yayılan Yanlış Bilgiden Korunmak İçin Yapılması Gerekenler!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz