Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Yapay zeka çalışmalarının her sektörde ve alanda kullanılmaya başlanmasının ardından Amazon da bu furyaya katılanlar arasında yer alıyor. Dünyanın en popüler dijital alışveriş sitelerinden birisi olan Amazon, müşteri memnuniyetini artırabilmek için hizmetlerine yapay zekâyı entegre etmeye başladı.
Dünya çapında en yaygın kullanılan alışveriş uygulamalarından birisi olan Amazon, yapay zeka destekli çalışmalarla müşterilerinin alışveriş deneyimlerini artırmayı amaçlıyor. Bu destek sayesinde seçilen ürünlerin müşterilere çok hızlı şekilde ulaşmasını sağlayacak olan teknoloji konusunda çalışmalar son noktada. İşte detaylar!

CNBC’ye Açıklama Yapıldı

Amazon, dünyanın en yaygın kullanılan e-ticaret şirketlerinden birisi olarak her geçen gün yeni bir projeye ve yeni bir adıma imza atıyor. Bu konuda Amazon’un müşteri karşılama ve küresel operasyonlarından sorumlu başkan yardımcısı Stefano Prego da açıklama yaparak çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu. Prego’nun CNBC’ye yapmış olduğu bu açıklamalarda, yapay zekânın şirketin birçok hizmetine entegre edileceğine dair bilgiler ortaya çıkıyor. Bu kapsamda Amazon, e-ticaret pazarındaki hakimiyetini artırmak için yapay zekâdan yararlanmaya çoktan başladı. Hatta yapay zeka kullanımının müşterilerin istedikleri şeyleri bulmasından, kargocuların yolunu planlamasına kadar birçok alanda destekleyebileceği düşünülüyor. Ve böylelikle yapay zeka desteği sayesinde ürünler müşterilere yakın yerlere yerleştirilecek ve teslimatlar da daha hızlı bir şekilde sağlanmış olacak.

Kullanıcı Deneyimi İyileştirilecek

Stefano Perego’ya göre yapay zekâ, teslimat noktasındaki hava şartları gibi şartları değerlendirerek bu noktaların rotalarının yeniden belirlenmesinin sağlanmasına yardımcı olabilecek. Ayrıca bu teknolojilerin kullanımı ile çevrimiçi alışveriş imkanları geliştirilecek ve kullanıcıların ne aradığının bulunmasına da yardımcı olacağı söyleniyor. Yine Perego’ya göre Amazon “bölgeselleştirme” isimli bir sisteme yoğunlaşıyor ve bu strateji ürünlerin nerede ve nasıl stoklanacağını da belirleyebilecek. Yani yapay zekâ, ürünlerin müşterilere yakın yerlerde depolanmasını sağlayacak. Perego bu konuyla ilgili de, “Müşterilerimize sunduğumuz geniş ürün yelpazesine aşina olduğunuza eminim. Bu ürünlerin nereye yerleştirileceğine karar verme sorunun ne kadar karmaşık olduğunu düşünün” ifadelerini kullandı.

Bu şekilde yapay zeka destekli uygulama sayesinde hem ürünler kullanıcılar tarafından kolay bir şekilde seçilebilecek hem de daha hızlı şekilde ulaşacak.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz