Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Yapay zeka ve insansı robot çalışmalarında yaşanan gelişmeler oldukça etkileyici bir hal almaya başladı. Bu çalışmalardan birisine sahip olan Elon Musk’ın yönetimindeki Tesla da bir süredir üzerinde çalıştığı insansı robot ile ilgili bir video paylaştı. Henüz Ekim 2022’de gösterilen prototipin ardından şimdi gösterilen video, çalışmalarda epey yol katedildiğini gösteriyor.
Dünyanın en meşhur milyarderlerinden birisi olan Elon Musk’ın yönetimindeki Tesla, bir süredir üzerinde çalıştığı insansı robot hakkına bazı paylaşımlardan bulundu. İsmi Optimus olan insansı robotun videosu izlendiğinde robotun kendi başına hareket ederek nesneleri tutabildiği görülüyor. İşte detaylar!

Adı Optimus

Teksas merkezli bir Amerikan teknoloji şirketi olan Tesla, son zamanların en iddialı projelerinden birisi ile ilgili bir video paylaştı. Optimus adı verilen insansı robotun bir prototipi, 2022 yılının sonlarına doğru tüm dünyaya gösterilmişti. Bugün de yine Elon Musk ve ekibi Optimus’un ulaştığı son noktayı dünya ile paylaştılar. İlk tanıtımı Ekim ayında yapılan Optimum, henüz o günlerde istenilen performansı gösterememişti. Hatta robotun sahneye gelmesi için bir grup çalışanın taşımaları gerekmişti. Yürürken de göremediğimiz ilk insansı robotta gelinen nokta ise gerçekten hayranlık uyandırıcı. Çünkü Optimus artık kendisi yürüyebildiği gibi başka bazı işlevleri e yerine getirebiliyor. Ve yine Tesla’nın üzerinde çalıştığı insansı robot hakkında paylaşılan görüntüler, Optimus’un artık destek almadan da ayakta durabildiğini ve yine destek almadan yürüyebildiğini ortaya koyuyor. Hatta ve hatta herhangi bir nesneyi eline alabiliyor.

Eğitimde İnsan Faktörü

Tesla’nın üzerine çalışmaya devam ettiği Optimus, “Tesla Bot Update” başlığı ile paylaşılan bir video ile dünyaya tanıtıldı. Video aynı zamanda Tesla’nın insansı robot projesi için de neler yaptığını açığa çıkartıyor. Ve anlaşılan o ki, insansı robotun çalışmasını sağlayan yapay zekanın eğitimi gerçek bir insan tarafından gerçekleştiriliyor. Ve bu kapsamda sıradan bir insanın yaptığı her mimik ve hareket, yapay zekaya saatler boyunca öğretiliyor. Hatta bu robot, sahip olduğu kamera ve sensörler ile çevresini keşfedip ezberleyebiliyor. Dolaysıyla önümüzdeki kısa bir süre içerisinde insansı robotun büyük değişimlere maruz kalacağını söyleyebiliriz.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz