Rus bir Instagram fenomeni olan Yekaterina Didenko, doğum günü partisi için havuzunu kuru buzla doldurdu. Buhar gösterisi için havuza doldurulan kuru buz yüzünden 3 kişi hayatını kaybetti.

Instagram fenomeni Yekaterina Didenko özellikle Rusya’da tanınan ülkenin en ünlü influencer’larından biri. Geçen Cuma günü Yekaterina Didenko’nun 29. yaş gününe özel bir parti düzenlenmeye başlandı. Ünlü influencer’ın 32 yaşındaki kocası Valentin Didenko, karısının doğum gününe özel bir buhar gösterisi yaratmak için evlerindeki havuza 25 kilogram ağırlığındaki kuru buzu döktü. 

kuru buz havuz ölüm

Instagram fenomeninin doğum günü için yaratılmak istenen görsel şov maalesef trajediyle sonuçlandı. Havuza dökülen 25 kilogram ağırlığındaki kuru buz 3 kişinin ölümüne sebep olurken 7 kişinin de hastaneye kaldırılmasına neden oldu. 

Söz konusu olayın yaşandığı videolarda, kuru buzun havuza dökülmesiyle beraber her yeri bir sis bulutu kaplamaya başladığı görülüyor. Yaşanacaklardan habersiz misafirler havuza girdikten kısa süre sonra bilinçlerini kaybetmeye başlıyorlar. 

Kuru buzun havuza döküldüğü anlar:

Daily Mail’in aktardığı bilgilere göre, ikisi de 25 yaşlarında olan Yuri Alferov ve Natalia Monakova olayın yaşandığı yerde hayatlarını kaybettiler. Ünlü influencer’ın eşi ve diğer 7 kişi ise karbondioksit zehirlenmesi sebebiyle hastaneye kaldırıldı. 

Aktarılan diğer bilgilere göre ise Instagram fenomeninin eşi yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Karbondioksit zehirlenmesi yaşayan diğer 7 kişinin ise hala yoğun bakımda oldukları belirtildi. Hastaneden açıklanan sağlık raporlarına göre ise, misafirlerin su üzerinde bulunan yoğun karbondioksit gazından dolayı nefes alamadıkları ve bu sebepten ötürü boğuldukları belirtildi. 

Kuru buz neden ve nasıl kullanılır?

Uzmanlar her zaman ısı yalıtımlı eldivenlerle veya maşalarla kullanılması gerektiği belirtilen kuru buzun, havalandırması yeterli olmayan veya kötü olan yerlerde kullanılmaması konusunda uyarıyor. 

Kuru buzu genellikle fotoğrafçılar ve görsel efekt sanatçıları kullanmayı tercih ediyor. ‘’Sis’’ görseli yaratabilmek için kullanılan kuru buzu kullanırken gerekli güvenlik önlemlerinin alınmaması Rusya’da da olduğu gibi son derece tehlikeli karbondioksit zehirlenmesine yol açıyor. Kapalı alanda çok fazla kullanılması durumda ise doktorların aktardığı gibi ölüme sebebiyet verebiliyor. 

Normal ve nefes alınan havada %78 azot, %21 oksijen ve sadece %0.035 karbondioksitten oluşuyor. Ancak kuru buzun kullanıldığı durumlarda karbondioksit seviyesi %0.5’e kadar ulaşıyor. Elbette ki yükselen karbondioksit seviyesi insan sağlığı adına tehlikeli boyutlar yaratıyor. 

Karbondioksit gazının su ile reaksiyonundan karbonik asit oluştuğu ve söz konusu durumun akciğer dokularına zarar verdiği aktarılıyor. Kuru buzun neden olduğu sis bulutu yüzünden boğulan kişilerin yaşanan durumdan çok sonra fark edildiği de gelen bilgiler arasında. 

1 YILDIR MAĞARADA YAŞAYAN ADAM (RÖPORTAJ ADAM ÖZEL HABER) – DigiToll #4

Instagram, siber zorbalığın en çok yaşandığı platform!

Instagram “Yakında” Özelliği