Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Yapay zeka alanında yaşanan gelişmeler her geçen gün daha hızlı bir şekilde ilerlemeye devam ederken teknoloji devleri de bu alandaki çalışmalarını yoğunlaştırmayı sürdürüyor. Özellikle son zamanların en popüler teknoloji gelişmesi olarak adından bahsettiren ChatGPT için bir rakip ortaya çıkmak üzere. The Korea Economic Daily tarafından paylaşılan bir habere göre Samsung, ChatGPT rakibi bir yapay zekâ geliştirmeye başlamış durumda.
Dünyanın en önemli teknoloji firmalarından birisi olan Samsung’un, ChatGPT’ye bir rakip geliştirdiği iddia ediliyor. Ancak Samsung’un üzerine çalışmış olduğu yapay zeka herkesin kullanımına açık olmayacak. İşte detaylar!

Samsung Kendi Yapay Zekasını Üretiyor

Yapay zeka alanındaki çalışmalar hız kesmeden devam ederken bu konudaki bir çalışma da Samsung’dan geliyor. The Korea Economic Daily tarafından yayınlanan bir habere göre dünya devi Samsung, yapay zeka alanında bir çalışma yaparak ChatGPT’ye bir rakip oluşturuyor. Google’ın son olarak GPT’ ye rakip bir dil modeli olan Bard’ı kullanıma açmasının ardından şimdi de Samsung’dan bu gelişmenin geliyor oluşu yapay zekanın artık geri dönülmezliğinin de göstergesi. Bundan kısa bir süre öncesinde de Samsung, ChatGPT yüzünden şirket içi bilgilerin ifşa olması nedeniyle yapay zekâ kullanımını yasaklamıştı. Şİmdi gele nhabereler egöre ise şirket, ChatGPT rakibi bir bot için kendi ülkesinin arama motoru ve internet devi Naver ile ortaklık kurarak bu konuda bir adım attı.

Samsung’un Yapay Zekâsı Hakkında Detaylar

Samsung’un Naver ile birlikte işbirliği halinde geliştirmiş olduğu yapay zekâ hakkında henüz çok net bilgiler edinilmiş değil. Ancak öğrenilen ilk bilgilere göre, yapay zekânın ChatGPT gibi herkesin kullanımına açık olmayacağı yönünde. Hatta yapay zekanın ilk etapta yalnızca şirketin “​Cihaz Çözümleri Bölümü” çalışanları tarafından kullanılabileceği biliniyor. Ve şirket içi testler ilk olarak burada yapıldıktan sonra Samsung telefonlar ve ev eşyalarını içeren Device Experience bölümüne de açılacak. Bu konuda yapay zeka Samsung çalışanlarının gizli kodları paylaşması, düzenlemesi ve öneriler sunmasına yardımcı olacak. Diğer yandan Samsung, yarı iletkenlerine ilişkin hassas verileri Naver ile paylaşacak ve bu verileri işleyerek yapay zekânın özellikle Samsung’a göre çalışması sağlanacak.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz