Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Dünyanın en büyük kargo şirketlerinden FedEx, üç yıldır kullandığı otonom teslimat robotu Roxo’yu sahadan çekti. Yakın zamanda Amazon da otonom teslimat robotu Scout’u kullanmayı bırakmıştı. Peki şirketler neden bu teknolojiden vazgeçiyor?

Birçok farkı sektörde işleri kolaylaştırmayı başaran otonom robotlar, elbette çevrim içi sipariş platformları tarafından da kullanılıyor. Geçtiğimiz aylarda yemek siparişlerini robotla teslim etmek üzere testlere başlayan yemek sepeti, bu konuya iyi bir örnek sergiliyor.

Amazon da ‘Scout’ ismini verdiği teslimat robotunu, sipariş tesliminde kullanmak üzere sahada testler gerçekleştiriyordu. Ancak şirket, yakın zamanda bu testleri durdurduğunu duyurdu. Şimdi ise, bu tarz robotları kullanan, dünyanın en büyük kargo ve lojistik hizmetlerinden biri olan FedEx’ten benzer bir kararla karşımıza çıktı.

FedEx Teslimat Robotu Kullanmaktan Vazgeçti

FedEx, yaptığı açıklamalarda ‘Roxo’ ismi verilen robotundan vazgeçtiğini duyurdu. Robotics 24/7’ten edinilen bilgilere göre, kararı şirketin yetkililerinden Sriram Krishnasamy açıkladı. Krishnasamy, yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı: “Robot teknolojileri ve otomasyon inovasyon stratejimizin temel parçaları olsa da Roxo, kısa vadede gereksinimleri karşılayamadı. Araştırma ve geliştirme çabalarımıza son vermemize rağmen, Roxo’nun robotik teknoloji kullanımımızı ve anlayışımızı ilerletmede değerli bir amaca hizmet ettiğini söyleyebiliriz.”

Habere göre şirket, ayrıca yakın vadede bazı diğer fırsatlara odaklanmak için de Roxo’dan vazgeçme kararı aldı. FedEx, sensörlerle donatılmış robot üzerinde DEKA isimli şirket ortaklığında 2019 yılında çalışmaya başlamıştı. Roxo, üç yıldır da farklı bölgelerde test ediliyordu.

Şirketler Otonom Teslimat Robotlarından Neden Vazgeçiyor?

Başta da belirttiğimiz gibi, FedEx gibi Amazon da otonom teslimat robotu kullanmayı bırakmıştı. ABD merkezli dev şirket, 2019’da başladığı ‘Scout’ projesinin testlerini sonlandırdığını ve programı gözden geçireceğini açıkladı. Dünya çapında yaklaşık 400 kişiden oluşan Scout ekibinin de dağıtıldığı ifade edildi. Amazon, Scout projesini tamamen sonlandırmadığını vurguladı.

Hem Amazon hem de FedEx, açıklamalarında teslimat robotlarının müşterilerin gereksinimini karşılayamadığını ifade etti. Asıl fikir, bu robotların siparişleri alıp müşterilerin kapılarına teslim etmesi, ancak bu robotlar her ne kadar otonom olsalar da zaman zaman uzaktan kontrol edilmeye ihtiyaç duyuyor. Ayrıca, bir insan kadar hızlı hareket edemedikleri için, geleneksel kuryelere göre çok daha az avantaj sunuyorlar. Bu da şirketlerin otonom teslimattan vazgeçişinin temel sebebi olarak gösteriliyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz