ABD merkezli teknoloji şirketi Google, dün yaptığı açıklamada ABD’nin Utah eyaletinde 5 ve 8 Gbps indirme hızlarına sahip fiber internetini test etmeye başlayacağını açıkladı.

İnternet kullanımı her geçen gün yaygınlaşıyor. Hatta internet bir araçtan çok ihtiyaç haline geliyor. Pandemi sürecinde birçok insanın evden çalışmaya başlaması, stabil ve yüksek hızlı internet ihtiyacını her geçen gün daha da artırıyor.

İhtiyaçlar bu şekilde evrilince, internet servis sağlayıcıları da kullanıcılarına en iyi hizmeti sunabilmek için var gücüyle çalışıyor. Bu firmalar arasında Google da yer alıyor. ABD’li teknoloji devi, ABD başta olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinde fiber internet hizmeti sunuyor.

Google 8 Gbps İnterneti Test Ediyor

Google, dün yayına aldığı blog yazısında, ABD’nin çeşitli eyaletlerinde 5 ve 8 Gbps fiber internet sistemini test edeceğini açıkladı. Ancak Google’ın söz ettiği 8 Gbps hızın, ülkemizdekiyle aynı şekilde hesaplanmadığını belirtmek gerek. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse, ülkemizde 24 Mbps hıza sahip olan bir kullanıcı, saniyede 2-2.4 MB indirme hızı alıyor. Google ise kullanıcılarına saniyede 8 GB indirme hızı sunuyor.

İlk olarak ABD’nin Utah eyaletindeki Salt Lake City’de test edileceği açıklanan 5 Gbps ve 8 Gbps internet paketlerine ek olarak şirketin halihazırda 1 Gbps ve 2 Gbps indirme hızlarında paketleri de bulunuyor. Her paket kullanıcılara internet dışında 1 TB Google bulut depolaması, ücretsiz Wi-Fi mesh sistemi ve 7/24 ücretsiz destek sunuyor.

Google’ın Fiber İnternet Fiyatları Ne Kadar?

Google, yüksek hızlı fiber internet hizmetini, mümkün olabilecek en uygu fiyata sunmayı planlıyor. Bu bağlamda Google’ın internet paketi fiyatları şu şekilde karşımıza çıkıyor:

İnternet Paketi Aylık Fiyat
1 Gbps İndirme 70 dolar
2 Gbps İndirme 100 dolar
5 Gbps İndirme 125 dolar
8 Gbps İndirme 150 dolar

 

Ne yazık ki Google’ın rakiplerine kıyasla çok daha uygun fiyatlı internet hizmeti şu anda ülkemizde kullanılamıyor. Ancak Google’ın yayınladığı blog yazısında 8 Gbps testlerinin ardından bu hizmeti daha fazla ülkede kullanıma sunacakları belirtiliyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz