Okuma Süresi
1 dakika

Amerika’da çıkan olaylar sebebiyle ülkede pek çok mağaza yağmalandı. Bu mağazalar arasında teknoloji dünyası için oldukça önem taşıyan Apple’da bulunuyor. Ancak şirketin, yağmalanan Apple Store mağazasından çalınan telefonları kilitleyerek telefonların geri getirilmesi için çalışmalarını sürdürdüğü ortaya çıktı. 

Yağmalanan Apple Store mağazalarından alınan ürünler hakkında şirketten resmi bir açıklama yapılmasa da, çalıntı iPhone ekranlarında görüntülenen mesaj ilgi çekiyor. #BlackLivesMatter için ABD’de süren protestolarıyla birlikte bazı yağmacılar yine meydana çıktı ve kaos ortamında Philadelphia eyaletinde Apple Store‘u yağmaladılar. Camları kıran yağmacılar bu süre zarfında çokça iPhone cihazını çaldı. Fakat büyük telefon devi olan şirket çalıntı iPhone‘ların konumlarını biliyor.

Apple çalınan telefonları mağazalarına geri getirtebilmek için çalınan bütün telefonları tespit edip iPhone’ları aşağıdaki şekilde bir bildirim ile kullanıma kilitledi:

”Lütfen Apple Walnut Sokağı’na Geri Dönün
Bu cihaz devre dışı bırakıldı ve takip ediliyor. Yerel yetkililer haberdar edildi.”

Telefonların yağmalanan kişiler tarafından geri getirilip getirilmeyeceği belli olmamasına rağmen yerel yetkililerin haberdar edilmesi ve telefonun kilitlenmesi ile birlikte güzel bir taktikle cihazları geri almış olacak.

Yağmalayan kişilerin bu kilidi açması olağan durmuyor çünkü bu sistemsel olarak telefon içine önceden yerleştirilmiş bir yazılım gibi duruyor. Ayrıca çoktan yetkililerin haberdar olduğunu düşünürsek bu kilidi açmaları için çokta bir şans gözükmüyor.

Bu kadar hızlı bir şekilde çalınan telefonların bulunup kilitlenebiliyor olması Apple’ın herhangi bir cihazının bulunup kilitlenebileceği özelliğini ortaya çıkarıyor. Yani Apple aslında bütün cihazların kontrolünü elinde bulunduruyor. Herhangi bir olayda sistemindeki cihazlar herhangi bir işlem gerektirmeden üreticisi tarafından veri toplayabiliyor, takip edilebiliyor ve kilitlenebiliyor.

İlginizi Çekebilir:

Teknoloji Marketleri Bugün Açılıyor

Huawei P40 Pro İçin Profesyonel Zoom ve Çekim Önerileri

Milyonlarca Bilgisayarı Tehdit Eden Kötü Hizmetçi Saldırısı

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz