Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Google, 2020 yılı içerisine kullanıma sunacağı Android 11 işletim sisteminin yeni yazılım güncellemesinin önizleme sayfasını yayınladı. Yayınlandıktan kısa bir süre sonra önizleme sayfasını kaldıran Google’ın bu hareketi, ‘yanlışlıkla mı yayınladılar?’ sorusunu akıllara getirdi.

Google’ın bu yıl içerisinde kullanıcılara sunacağı yeni işletim sistemi Android 11, Android 10’a göre pek çok değişiklikle gelecek. Merakla beklenen yeni işletim sisteminin detayları ise 12-14 Mayıs’ta düzenlenmesi beklenen Google I/O 2020 etkinliğinde ortaya çıkacak. Bu senenin Eylül ayında piyasaya sürülmesi beklenen yeni işletim sistemi önce Pixel marka akıllı telefonlar için yayınlanacak. Hakkında pek çok söylenti ve iddia bulunan Android 11 işletim sistemi için ise Google, bilgi paylaşımında bulunmuyor. 

Android 11 işletim sistemi için ser verip sır vermeyen Google, Android Developers sitesinde Android 11 için geliştirici önizleme sayfasını yayınladı. Söz konusu sayfa çok kısa bir süre sonra yayından kaldırıldı. Ancak elbette ki durumun farkına varan birçok kişi, sayfanın ekran görüntülerini aldı halihazırda almış bulundu. 

Google’ın yanlışlıkla yayınladığı söylenilen sayfada, gizlilik, katlanabilirlik, NNAPI ve biyometri gibi özelliklere atıfta bulunduğu görüldü. Paylaşılan ve kısa sürede ortadan kaybolan sayfanın en üstte bulunan metninde ise Android 11 önizleme sürümünün bugün herhangi bir Pixel cihazı ile denenebileceği belirtiliyor. Bu da Android 11 için ilk geliştirici önizlemesinin yakında sunulabileceği anlamına geliyor. 

Google’ın kısa sürede tamamen kaldırdığı sayfa kullanıcıları şu an direkt olarak Android 10’un açıklama sayfasına yönlendiriyor. Şirketin söz konusu sayfayı heyecanı artırmak için mi, yoksa yaşanan bir hata sebebiyle mi paylaştığı ise henüz bilinmiyor. Ancak kısa süre içinde Android 11 işletim sistemi hakkında daha fazla bilginin ortaya çıkacağı düşünülüyor.