Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Apple, 2020’nin ilk çeyreğindeki mevcut kazancını açıklayarak yeni yıla rekorla başladı. Şirketin tatil sezonunda edindiği toplam geliri de içeren rakamlara göre, teknoloji devi mali yılın ilk çeyreğinde 91.8 milyar dolar gelir elde etti. Açıklanan bu rakamlar, Apple tarihinde hem net kazanç hem de gelir miktarı açısından tüm zamanların en yüksek rakamları oldu.  

Apple, mali yıla göre 2020’nin ilk çeyreğinde edindiği gelir ve net kazanç miktarlarını açıkladı. Şirket daha önce, bu dönem için 85.5 milyar dolar ile 89.5 milyar dolar arasında değişebilecek bir gelir miktarı tahmininde bulunmuştu. Bu rakamlar, geçen sene aynı dönemde edinilen 84.3 milyar dolarlık gelir miktarı göz önünde bulundurularak belirlenmişti.  

Teknoloji devi, bu dönem için yeni açıklanan rakamlarla beraber 2020’ye rekorla başlamış oldu. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, tatil sezonundaki gelir miktarını da içeren dönemde Apple 91.8 milyar dolar gelir elde ederken 22.2 milyar dolar da kâr sağladı. Şirket, bu rakamların tüm zamanların en iyi net kazanç ve gelir miktarları olduğunu söyledi. 

Apple CEO’su Tim Cook, şirketin ilk çeyrekteki tatil sezonu performansıyla ilgili olarak Apple’ın bugüne kadar bir çeyrekte edindiği en yüksek gelir miktarını açıklamaktan mutluluk duyduklarını ifade etti. Rakamların büyük bir çoğunluğunun “iPhone 11” ve “iPhone 11 Pro” modellerine gösterilen ilgiden kaynaklandığını belirten Cook, giyilebilir teknoloji ürünleri ve hizmetler kategorisinde tüm zamanların rekorunu kırdıklarını da sözlerine ekledi. 60 yaşındaki yönetici, mevcut gelir miktarının şirketin büyümesi için büyük bir itici güç olduğunu ifade ederken rekoru müşterilerin memnuniyeti, katılımı ve bağlılığı açısından bir kanıt olarak gördüklerine de işaret etti. 

Şirket, ürün kategorilerine göre gelir dağılımını da açıkladı

Apple geçen sene içerisinde aldığı bir karar dolayısıyla, artık ürün ve hizmetleri için satış rakamlarını açıklamıyor olsa da ürün kategorilerine göre sağladığı gelir dağılımını raporlamaya devam ediyor. Teknoloji devinin açıkladığı rakamlarda, edinilen toplam gelirin ürün kategorilerine göre dağılımı şu şekilde: 

  • iPhone: 55.96 milyar dolar 
  • Hizmetler (Apple Arcade, Apple TV+ vb.): 12.72 milyar dolar 
  • Mac: 7.16 milyar dolar 
  • Giyilebilir teknoloji ürünleri, akıllı ev sistemleri ve aksesuarlar: 10.01 milyar dolar 
  • iPad5.98 milyar dolar

Söz konusu dönem, Apple için en kazançlı dönemlerden biriydi

Mali yılın ilk çeyreğinde ortaya çıkacak rakamlar; Ekim, Kasım ve Aralık aylarındaki rakamları da içermesi açısından Apple için büyük bir önem arz ediyordu. Söz konusu 3 ay, tatil sezonuna denk gelmesinin ve alışveriş oranlarının yükselmesi sebebiyle şirket için en kazançlı dönem olarak düşünülüyordu.  

Bununla birlikte ilk çeyrek, Apple’ın yeni görücüye çıkardığı Apple Arcade ve Apple TV+ gibi hizmetlere gösterilen talebin ilk kez tam anlamıyla ortaya çıkacak olması açısından da önemliydi. Fakat şirket, her bir hizmetten edinilen geliri ya da abone sayılarını açıklamadı. Bunun yerine, hepsini “Hizmetler” kategorisinde toplayıp gelir dağılımındaki yerine işaret etmekle yetindi.  

Açıklanan rakamların ardından, şirketin hisseleri yüzde 3 artış gösterdi.  

Apple TV+, arşivini genişletmek için bir film şirketiyle anlaşıyor

Apple’dan Corona virüsüyle mücadeleye destek