Teknoloji devi Google’ınAndroid telefonlar için piyasaya sürdüğü ve Google Play Store’dan indirilebilen “Telefon” uygulamasına, gerçekleşen çağrılar için konuşma kaydetme özelliği ekleyebileceği iddia edildi. Uygulamanın dosya uzantısı baz alınarak “9to5Google” ve “XDA Developer” tarafından ortaya atılan iddiaya göre, yakın zamanda uygulama hem çağrılardaki konuşmaları kaydedebilecek hem de onları yazılı olarak kopyalayabilecek. 

“9to5Google” ve “XDA Developers”, Google’ın Android telefonlara yüklediği “Telefon” uygulamasının dosya uzantısından ve bu uzantı üzerinden yapılan bir testten yola çıkarak yeni bir iddia ortaya attı. İddiaya göre, uygulama yakın bir zaman sonra çağrılardaki konuşmaları kaydedebilir ve onları yazılı olarak kopyalayabilir. Uygulamanın dosya uzantısı incelenen son versiyonunun, hem eklenecek yeni özelliğin varlığını hem de özelliğin yasal olarak nasıl uygulanabileceğini gösteren kodlar içerdiği de bildirildi.  

Paylaşılan detaylara göre, uygulama çağrılardaki kopyalama işlemini Google’ın halihazırda var olan “Recorder” uygulamasının çalışma mantığıyla aynı şekilde gerçekleştirecek. Teknoloji devinin aynı özelliği mevcut olarak başka bir uygulamada kullanıyor olmasının “Telefon” uygulamasında da kullanılmasını mümkün kılmasını zorlaştırmayacağı tahmin ediliyor. Bununla birlikte, eklenecek yeni özelliğin görüşmeleri, toplantıları ve benzer etkinlikleri kaydetmek isteyen kullanıcıları mutlu edebileceği de öngörülüyor. 

google phone app ile ilgili görsel sonucu

Google, özelliği yasalara uygun hale getirmeye çalışıyor

Günümüzde Amerika’daki bazı eyaletler, bir çağrıya tüm tarafların rıza göstermesini gerektiren bazı yasalar bulunduruyor. Google’ın da yeni özelliği bu kuralları ihlal etmeyecek şekilde düzenlemeye çalıştığı düşünülüyor. Dosya uzantısı ve testlerden ortaya çıkan detaylara göre özellik, arayan kişiye ilk başta bir rıza metni sunuyor. Rıza metni, çağrıların kaydedilmesi için aramadaki tüm tarafların rızasının olması gerektiğini vurguluyor. Sonrasında ise bir sesli uyarı, taraflara arama kaydının başladığını ve bittiğini bildiriyor.  

XDA Developers, özelliğin eklenmesinin ardından telefon çağrıları süresince uygulamada bir kayıt butonu görüneceğine işaret ediyor. Paylaşılan detaylara göre, butona tıklamak kayıt işlemini başlatacak ve tarafların kaydı sözlü olarak onaylaması için uyarı gönderecek. 

Söz konusu özellik hala test ediliyor olsa da Google tarafından uygulamaya eklenip eklenmeyeceği net olarak bilinmiyor. Bununla birlikte, teknoloji devinin özelliği sadece belli bölgelerdeki “Pixel” cihazlara ekleyebileceği de tahmin ediliyor.  

Google Translate’e ‘’gerçek zamanlı’’ çeviri özelliği geliyor

Google, Twitter’da #AndroidHelp Hashtag’iyle teknik destek verecek