Corona virüsü salgını sebebiyle Çin’de mağazasını kapatan şirketlerden biri de Starbucks oldu. Ülkede 4.000’den fazla mağazası bulunan küresel kahve zinciri, finansal sonuçlarının büyük ölçüde etkileneceğini belirtti.

Çin’in Wuhan şehrinden yayılmaya başlayan corona virüsü için ülkeler ve şirketler sıkı tedbirler almaya başladı. 130’dan fazla ölüme sebebiyet veren yeni tip corona virüsü sebebiyle Starbucks Corp. mağazalarının yarısını ‘’geçici olarak’’ kapatacağını açıkladı. 

Starbucks’ın salı günü yaptığı açıklamada Çin’de bulunan 4 bin 300 mağazanın yarısından fazlasını virüsün yayılmasını bir nebze de olsa yavaşlatmak amacıyla kapatacağı belirtildi. Şirket ayrıca hizmet vermeye devam edecek olan mağazalarının açılış saatlerini de değiştireceğini duyurdu.

ABD’den sonra en çok mağazanın bulunduğu Çin pazarı, Starbucks’ın küresel büyümesindeki en büyük itici güç olarak da biliniyor. 1999 yılında ilk Çin mağazasını Pekin’de açan Starbucks’ın toplam cirosu içerisindeki Çin payı yüzde 10 civarında.

Starbucks hisseleri düştü

Çin’de 2019 yılında 600’den fazla yeni mağaza açan Starbucks gelirini gelirini yüzde 13 artırmıştı. Gelişmelerin ardından ise NASDAQ’ta işlem gören Starbucks hisseleri düşmeye başladı. Geçen Cuma 94 doları gören hisseler corona virüsü salgını sebebiyle yüzde 5.7 düşerek 88.60 dolara indi. 

Şirketler Çin’de mağaza kapatmaya devam ediyor

130’dan fazla insanın ölümüne sebebiyet veren ve tedavisi hala bulunmayan corona virüsü sebebiyle Çin’de kepenk kapatan tek şirket Starbucks değil. KFC, Pizza Hut, McDonald’s gibi pek çok fast food zinciri de salgının en yoğun gözlendiği Wuhan başta olmak birçok şehirde mağazalarını kapatıyor. 

Sadece gıda sektörü değil teknoloji üreticileri de faaliyetlerini durduruyor

Toyota, Honda, Xiaomi, Facebook ve LG de son derece tehlikeli olan corona virüsü salgını sebebiyle Çin’deki çalışmalarını şimdilik geçici olarak askıya aldı.

Corona virüsünün ana kaynağı hakkında resmi açıklama