Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
8 dakika

Apple; M2 ve M2 Pro ile her zamankinden daha güçlü, yetenekli ve çok yönlü hale gelen yeni Mac Mini’yi, iş akışlarını yeni boyutlara taşıyan yeni nesil M2 Pro ve M2 Max çipleri ve ezber bozan bir performansa ve şimdiye kadar bir Mac’te sunulan en uzun pil ömrüne sahip, M2 Pro ve M2 Max çipli MacBook Pro’yu tanıttı.

Apple bugün, M2 ve yepyeni M2 Pro ile süper güçlere kavuşan yeni Mac mini’yi tanıttı. M2 çip ile Mac mini şimdi daha güçlü ve yetenekli. Yeni Mac mini 14.499 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Yeni M2 Pro çip, Mac mini’yi ilk kez profesyonel düzeyde performansla tanıştırıyor. Kullanıcılar daha önce bu kadar kompakt bir tasarımda hayal bile edemeyecekleri yüksek performanslı iş yükleriyle çalışabilecekler. M2 ve M2 Pro çipe sahip Mac mini daha hızlı performans ve daha da fazla birleşik bellek sunuyor. Gelişmiş bağlantı seçeneklerine sahip M2 modeli iki adede, M2 Pro modeli ise üç adede kadar ekrana destek veriyor. Studio Display ve Magic aksesuarları eşliğinde, macOS Ventura’nın gücü ve kullanım kolaylığıyla birlikte Mac mini, kullanıcıların üretkenliğine ve yaratıcılığına seviye atlatacak olağanüstü bir masaüstü deneyimi yaşatıyor. Yeni Mac mini modelleri bugünden itibaren sipariş edilebiliyor ve 24 Ocak Salı günü satışa sunuluyor.
“Kompakt tasarımında inanılmaz özellikler ve çok geniş bağlantı seçenekleri sunan Mac mini, birçok farklı yerde birçok farklı yolla kullanılıyor. Bugün, bu modeli M2 ve M2 Pro ile daha da ileriye taşımaktan büyük heyecan duyuyoruz.” diyen Apple’ın Global Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Greg Joswiak sözlerine şöyle devam etti: “Daha yüksek performans ve yetenekleriyle M2 çipli Mac mini son derece avantajlı bir çözüm. Profesyonel düzeyde güçlü performansa ihtiyaç duyan kullanıcılar ise kendi sınıfındaki hiçbir masaüstü bilgisayara benzemeyen M2 Pro çipli Mac mini’yi tercih edebilir.”

M2 ve M2 Pro ile Daha da Yüksek Performans

M2 ve M2 Pro çipler önceki nesil Mac mini’ye kıyasla daha hızlı yeni nesil CPU ve GPU, daha yüksek bellek bant genişliği ve daha güçlü bir media engine sunuyor. Yeni Mac mini bu sayede olağanüstü performansa ve sektör lideri güç verimliliğine kavuşuyor. Her iki model de performans sürekliliği sağlayan gelişmiş bir termal sisteme sahip.

M2 Çipli Mac Mini

M2 çipli Mac mini’de dört adet yüksek performans çekirdeğine ve dört adet yüksek verimlilik çekirdeğine sahip 8 çekirdekli CPU ve 10 çekirdekli GPU bulunuyor. 14.499 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulan bu Mac mini, süper hızlı performans ve muhteşem üretkenlik arayan kullanıcılar için mükemmel bir tercih. Birden fazla uygulama açıp aynı anda çalıştırmak ve internette gezinmek gibi günlük işler inanılmaz hızla yapılabiliyor. Daha ağır görevlerle uğraşan kullanıcılar, M2 çipli Mac mini ile daha zorlu iş yüklerinin de üstesinden gelebiliyor. 24 GB’a kadar birleşik bellek ve 100 GBps bant genişliği ile Adobe Photoshop’ta görsel düzenleme gibi işlemler önceki nesle göre yüzde 50’ye kadar daha hızlı1 gerçekleşiyor. M2 sayesinde Mac mini, ProRes hızlandırma özelliğine de kavuşuyor. Böylece Final Cut Pro’da video düzenleme gibi işlemler iki kat daha hızlı yapılabiliyor.1 M2 modeli ayrıca saniyede 30 kare hızda iki adede kadar 8K ProRes 422 video akışını veya saniyede 30 kare hızda 12 adede kadar 4K ProRes 422 video akışını aynı anda oynatabiliyor. Tüm bu performansla Mac mini, piyasadaki en çok satan Windows masaüstü bilgisayardan 5 kata kadar daha hızlı2. İlk kez bilgisayar alacaklar, sistemini yenilemeyi düşünenler ve PC’den geçiş yapanlar için inanılmaz avantajlı bir seçenek sunuyor.
Intel Core i7 işlemcili Mac mini ile kıyaslandığında M2 çipli Mac mini şunları sunuyor:

 • Pixelmator Pro’da yapay öğrenme (ML) ile 22 kata kadar daha hızlı görüntü ölçeği artırma performansı.
 • Final Cut Pro’da 9,8 kat daha hızlı karmaşık zaman çizelgesi render işlemleri.
M1 çipli önceki nesil Mac mini ile kıyaslandığında M2 çipli Mac mini şunları sunuyor:

 • Final Cut Pro’da 2,4 kata kadar daha hızlı ProRes kod dönüştürme performansı.
 • Adobe Photoshop’ta yüzde 50’ye kadar daha hızlı filtre ve işlev performansı.
 • Resident Evil: Village’da yüzde 35’e kadar daha hızlı oyun deneyimi.

M2 Pro Çipli Mac Mini

M2 Pro, Mac mini’yi ilk kez profesyonel düzeyde performansla tanıştırıyor. CPU’su sekiz adet yüksek performans çekirdeği ve dört adet yüksek verimlilik çekirdeği olmak üzere toplamda 12 adede kadar çekirdekle, GPU’su ise 19 adede kadar çekirdekle yapılandırılabilen M2 Pro, 200 GBps ile M2’den iki kat daha fazla bellek bant genişliği sunuyor ve 32 GB’a kadar belleği destekliyor. Yeni nesil Neural Engine ise M1 çipe kıyasla yüzde 40 daha hızlı. Bu da video analizi ve görüntü işleme gibi yapay öğrenme görevlerini hızlandırıyor. Çok az güç harcayarak video oynatmayı ve kodlamayı önemli ölçüde hızlandırmak için tasarlanan M2 Pro, çok güçlü bir media engine da sunuyor. En popüler video codec’lerini hızla çalıştıran bu media engine, saniyede 30 kare hızda beş adet 8K ProRes 422 video akışını veya saniyede 30 kare hızda 23 adet 4K ProRes 422 video akışını aynı anda oynatabiliyor. Gücünü M2 Pro çipten alan model, Intel tabanlı en hızlı Mac mini’den 14 kata kadar daha hızlı.
Intel Core i7 ve Radeon Pro 5500 XT’ye sahip 27 inç iMac ile kıyaslandığında M2 Pro çipli Mac mini şunları sunuyor:

 • Adobe Photoshop’ta yüzde 50’ye kadar daha hızlı filtre ve işlev performansı.
 • Adobe Lightroom Classic’te 5,5 kata kadar daha hızlı panoramik birleştirme.
 • Final Cut Pro’da 4,4 kata kadar daha hızlı nesne izleme.
M1 çipli önceki nesil Mac mini ile kıyaslandığında M2 Pro çipli Mac mini şunları sunuyor:

 • Affinity Photo’da 2,5 kata kadar daha hızlı grafik performansı.
 • Final Cut Pro’da 4,2 kata kadar daha hızlı ProRes kod dönüştürme performansı.
 • Resident Evil Village’da 2,8 kata kadar daha hızlı oyun deneyimi.
M2 Pro ile Mac mini kullanıcıları daha önce böylesine kompakt bir tasarımda hayal bile edilemeyen yüksek performanslı iş yüklerinin üstesinden gelebiliyor. Müzisyenler inanılmaz güçlü eklentiler ve efektlerle hiçbir notayı kaçırmadan müzik yapabiliyor, fotoğrafçılar ise devasa görselleri anında düzenleyebiliyor. İçerik üreticileri ProRes video gibi çeşitli kamera formatlarıyla birden fazla kamera kullanarak sorunsuz çalışabiliyor, oyuncular da yüksek performans gerektiren oyunları konsol kalitesinde oynayabiliyor. Intel tabanlı en hızlı Mac mini’den 15 kata kadar daha iyi bir oyun performansı elde ediliyor.

M2 Pro ve M2 Max Çipler

Apple bugün, Apple çipin çığır açan güç verimliliği performansını yeni boyutlara taşıyan, SoC (system on a chip) tasarımlı yeni nesil M2 Pro ve M2 Max çipleri duyurdu. M2 Pro; 12 çekirdeğe kadar CPU, 19 çekirdeğe kadar GPU ve 32 GB’a kadar hızlı birleşik bellek sunarak M2 çipin mimarisini geliştiriyor. M2 Max ise M2 Pro’nun özelliklerini daha da ileri taşıyarak 38 çekirdeğe kadar GPU, iki kat daha fazla birleşik bellek bant genişliği ve 96 GB’a kadar birleşik bellek sunuyor. Sektör lideri watt başına performans seviyesiyle M2 Max, dünyanın en güçlü ve verimli profesyonel laptop çipi haline geliyor. Her iki çip de daha hızlı bir 16 çekirdekli Neural Engine ve Apple’ın güçlü media engine teknolojisi gibi gelişmiş özel teknolojiler sunuyor. M2 Pro sayesinde Mac mini ilk kez profesyonel düzeyde performansa sahip oluyor. M2 Pro ve M2 Max ise 14 inç ve 16 inç MacBook Pro’nun ezber bozan performansını ve özelliklerini daha da ileri taşıyor.
“Yalnızca Apple; M2 Pro ve M2 Max gibi SoC mimarileri geliştiriyor. Bu çipler inanılmaz profesyonel performans ve sektör lideri güç verimliliği sunuyor.” diyen Apple’ın Donanım Teknolojilerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Johny Srouji sözlerine şöyle devam ediyor: “Daha da güçlü CPU ve GPU, daha geniş birleşik bellek desteği ve gelişmiş media engine ile M2 Pro ve M2 Max, Apple çiplerin olağanüstü gelişimini gözler önüne seriyor.”

M2 Pro: Profesyonel İş Akışları İçin Yeni Nesil Performans

İkinci nesil 5 nanometre üretim teknolojisiyle geliştirilen M2 Pro, 40 milyar transistörden oluşuyor. Bu sayı, M1 Pro’dan yaklaşık yüzde 20 ve M2’den ise iki kat daha fazla. M2 Pro; 200 GBps ile M2’den iki kat daha fazla birleşik bellek bant genişliğine ve 32 GB’a kadar düşük gecikmeli birleşik belleğe sahip. 10 veya 12 çekirdekli yeni nesil CPU, sekiz adede kadar yüksek performans çekirdeğinden ve dört adede kadar yüksek verimlilik çekirdeğinden oluşuyor. Böylece ortaya M1 Pro’daki 10 çekirdekli CPU’dan yüzde 20’ye kadar daha hızlı ve çok iş parçacıklı CPU performansı çıkıyor. Adobe Photoshop gibi uygulamalarda ağır iş yükleri her zamankinden de hızlı çalıştırılıyor ve Xcode ile kod derlemek Intel tabanlı en hızlı MacBook Pro’dan 2,5 kata kadar daha hızlı bir hale geliyor.
M2 Pro’daki GPU, M1 Pro’daki GPU’dan üç adet daha fazla yani 19 adede kadar çekirdekle yapılandırılabiliyor ve daha geniş bir L2 önbellekle geliyor. M1 Pro’dan yüzde 30’a kadar daha hızlı olan grafikler, görüntü işleme performansını büyük oranda artırıyor ve konsol kalitesinde oyun deneyimi sunuyor.

M2 Max: Profesyonel Laptop’larda Dünyanın En Güçlü ve Verimli Çipi

67 milyar transistörüyle M1 Max’ten 10 milyar, M2’den ise 3 kat daha fazla transistöre sahip olan M2 Max, Apple çipin performansını ve özelliklerini daha da yeni boyutlara taşıyor. 400 GBps ile M2 Pro’dan iki kat, M2’den ise dört kat daha fazla birleşik bellek bant genişliği sunan çip, 96 GB’a kadar hızlı birleşik belleği destekliyor. Bu sayede devasa dosyalar anında açılıyor ve birden fazla profesyonel uygulamada çalışmak inanılmaz derecede hızlı ve akıcı bir hal alıyor.
M2 Max, M2 Pro ile aynı yeni nesil 12 çekirdekli CPU’ya sahip. GPU ise 38 adede kadar çekirdeğiyle daha fazla güç ve daha geniş bir L2 önbellek sunuyor. Grafik hızları M1 Max ile karşılaştırıldığında yüzde 30’a varan oranda artıyor. 96 GB belleğiyle M2 Max çipli yeni MacBook Pro, rakip sistemlerin çalıştırmayı bile başaramadığı grafik yoğunluğu yüksek projelerin üstesinden gelebiliyor.2 Görsel efektlere güç verme, yapay öğrenme modellerini eğitme ve gigapiksel boyutunda görselleri birleştirme gibi işlemlerde M2 Max çipli MacBook Pro, ister prize takılı ister pil gücüyle çalışıyor olsun inanılmaz bir performansa ulaşıyor. M2 Max dünyanın profesyonel laptop’lar için en güçlü ve verimli çipi.

M2 Pro ve M2 Max Çipli MacBook Pro

Apple bugün, profesyonel kullanıcılar için güç verimliliği performansını ve pil ömrünü daha da artıran yeni nesil profesyonel Apple M2 Pro ve M2 Max çiplerine sahip yeni 14 ve 16 inç MacBook Pro’yu duyurdu. Profesyonel laptop’lar için dünyanın en güçlü ve verimli çipleri olan M2 Pro ve M2 Max ile MacBook Pro, efektler için render alma gibi zorlu görevleri Intel tabanlı en hızlı MacBook Pro’ya kıyasla 6 kata kadar, renk sınıflandırma işlemlerini ise 2 kata kadar daha hızlı tamamlıyor. Apple çipin eşi benzeri görülmemiş güç verimliliğinden yararlanarak 22 saate kadar pil ömrüne ulaşan MacBook Pro, şimdiye kadar bir Mac’te sunulan en uzun pil ömrünü sunuyor. Yeni MacBook Pro gelişmiş bağlantı seçenekleri için, önceki nesilden iki kata kadar daha hızlı olan Wi-Fi 6E standardını destekliyor. Yeni modeller ayrıca ilk kez 8K ekran desteği veren gelişmiş HDMI bağlantısı içeriyor. 96 GB’a kadar birleşik bellek sunan M2 Max modeliyle içerik üreticiler, laptop PC’lerin açmayı bile başaramadığı büyük sahnelerle çalışabiliyor. MacBook Pro’nun rakipsiz özelliklerine ünlü Liquid Retina XDR ekranı, çok çeşitli bağlantı seçenekleri, 1080p FaceTime HD kamera, altı hoparlörlü ses sistemi ve stüdyo kalitesinde mikrofonlar da ekleniyor. macOS Ventura eşliğinde MacBook Pro, kullanıcılara eşsiz bir deneyim sunuyor. Yeni 14 ve 16 inç MacBook Pro bugünden itibaren sipariş edilebiliyor ve 24 Ocak Salı günü satışa sunuluyor.
“Apple çipli MacBook Pro, profesyonellerin hareket halindeyken iş akışlarında sınırları zorlamalarına yardımcı olarak ve bir laptop’ta hayal bile edemeyecekleri şeyleri yapmalarını sağlayarak büyük bir değişim yarattı.” diyen Apple’ın Global Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Greg Joswiak sözlerine şöyle devam etti: “MacBook Pro şimdi çok daha iyi. Daha hızlı performans, gelişmiş bağlantı özellikleri, şimdiye kadar bir Mac’te sunulan en uzun pil ömrü ve bir laptop’taki en iyi ekran gibi özellikleri düşünüldüğünde eşi benzeri olmadığını söyleyebiliriz.”
M2 Pro çipli MacBook Pro’da:
 • Motion’da yapımlar ve animasyonlar için render işlemleri, Intel tabanlı en hızlı MacBook Pro’dan yüzde 80’e kadar, önceki nesilden ise yüzde 20’ye kadar daha hızlı yapılabiliyor.
 • Xcode’da kod derleme işlemleri, Intel tabanlı en hızlı MacBook Pro’ya kıyasla 2,5 kata kadar, önceki nesle kıyasla yaklaşık yüzde 25 hızlanıyor.
 • Adobe Photoshop’ta görüntüler, Intel tabanlı en hızlı MacBook Pro’dan yüzde 80’e kadar, önceki nesilden ise yüzde 40’a kadar daha hızlı işlenebiliyor.
M2 Max çipli MacBook Pro’da:
 • Cinema 4D uygulamasında efektler için render işlemleri, Intel tabanlı en hızlı MacBook Pro’dan 6 kata kadar, önceki nesilden ise yüzde 30’a kadar daha da hızlanıyor.
 • DaVinci Resolve’da renk sınıflandırma işlemleri, Intel tabanlı en hızlı MacBook Pro’dan iki kata kadar, önceki nesilden ise yüzde 30’a kadar daha hızlı tamamlanabiliyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz