Google, gerçekleştirdiği Search On 22 etkinliğinde arama hizmetine getirdiği yeni özellikleri açıkladı. Etkinlikte, kullanıcı deneyimini benzersiz hale getirecek yepyeni özellikler duyuruldu. İşte Detaylar!

ABD merkezli teknoloji devi Google, tüm kullanıcıları ilgilendiren yepyeni özelliklerini açıkladığı G Search On 22 etkinliğini gerçekleştirdi. Bu etkinlikte Google’ın kullanıcılara sunduğu hizmetlere getirilen tüm yeni özellikler açıklandı.

Google’ın yeni hizmetleri arasında en çok dikkat çeken, “Sizine İlgili Sonuçlar” adlı özellik oldu. İnternet kullanan herkes için çok önemli olan bu özellik, kullanıcıların ev adresi, telefon numarası veya e-posta adresi gibi kişisel bilgileri arama sonuçlarında görünmeye başladığında kullanıcıları bilgilendirecek. Kullanıcı da bu durumdan haberdar olup bilgilerin kaldırılması için harekete geçebilecek.

Özellik Önümüzdeki Yıl Kullanıma Açılacak!

Kullanıcılar, hali hazırda internete düşen bilgilerini kaldırabilmek için istekte bulunabiliyordu. Ancak bu bilgilerin internete düştüğünü kendilerinin tespit etmeleri gerekiyordu. Google’ın “Sizinle İlgili Sonuçlar” özelliği, bu arama çilesine son verdi. Söz konusu araç, Google’daki verileri hızlıca tarayacak ve elde ettiği sonuçlar hakkında kullanıcıları uyaracak. Kullanıcı da bu sonuçların arama sonuçları sayfasından kaldırılması için Google’a talep gönderecek.

Google tarafından yapılan açıklamalara göre özellik henüz Beta aşamasında. Bu da özelliğin şu sıralar yalnızca belli kullanıcılar tarafından test edilebildiği ancak herkes tarafından kullanılamadığı anlamına geliyor. Özelliğin, 2023 yılında tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilir hale getirilmesi planlanıyor.

Google’ın bu özelliğinin, internet ortamında yer alan verilerinizi silmeyeceğini unutmamak gerekiyor. Bu özellik yalnızca size dair bilgileri bumanızı sağlıyor. Silmek içinde, söz konusu sitenin yneticilerine başvuruda bulunmanız gerekiyor.

Google Aramalar, Artık Otomobillerin Yakıt Tüketim Değerlerini ve Yıllık Yakıt Maliyetini Gösterecek

Google Aramalar hizmetine eklenen bir diğer yenilik, en çok da yeni bir otomobil satın almayı düşünenlerin işine yarayacak. Şirket tarafından yapılan açıklamalara göre birkaç gün sonra Google’a girip bir araba için arama yaptığınızda, o aracın fabrika yakıt verilerini ve bu verilere göre yıllık yakıt maliyetinin ne kadar olacağını göreceksiniz.

Önceden Satın Aldığınız Kıyafetleri de Görebileceksiniz!

Google, gerçekleştirdiği etkinlikte sık sık sürdürülebilirlik vurgusu yaptı. Aslına bakacak olursak otomobillerle ilgili özellik bile sürdürülebilirlik kaygısının bir sonucuydu. Bu bağlamda; ilişkilendirilen bir diğer özellik de kıyafetlerle ilgili oldu. Google Aramalar, kullanıcıların daha önceden satın aldıkları kıyafetlerin kayıtlarını tutacak. Sonraki süreçte o kıyafet bir kez daha arandığında, bu ürünün önceden satın alındığına ilişkin bir bildirim yapılacak. Google’a göre bu özellik ile kullanıcıların para tasarrufu yapmasına da yardımcı olacaklarını söylüyor.

Google’ın alışveriş dünyası ile ilgili tek özelliği bu değil. Kullanıcılar bundan sonra daha kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi yaşayacaklar ve gördükleri bir ürünü anında satın alabilecekler. Ayrıca bir mağazanın ürünleri aranmak istediğinde o markayla ilgili gelişmelere de anında ulaşılabilecek. Ürünlerin 3 boyutlu ve etkileşimli görüntülerini de göstermeye başlayacak Google Arama, trend olmaya başlayan ürünleri de gösterecek.

Forum Siteleri Eskisinden Daha Fazla Gösterilecek

Google tarafından yapılan açıklamalarda, forum sitelerinin eskisinden daha fazla gösterileceği ifade edildi. Bunun nedeni ise gerçek kullanıcı yorumlarına verilen önem. Bunun için Google Arama hizmetine “Tartışma ve Forumlar” isimli yeni bir etiket ekleyecek olan Google, böylelikle arama yapılan bir mesele hakkındaki kullanıcı görüşlerine anında ulaşacak. Reddit ve Quora gibi popüler forumlarda yer alan konular, saniyeler içerisinde görüntülenmiş olacak.

Farklı Dillerdeki Haberler de Ana Sayfada Gösterilecek

2023’ün başında kullanıma sunulacak bir diğer yeni özellik de haberlerle ilgili. Google Arama, ilerleyen dönemlerde farklı dillerdeki haber sitelerinin haberlerini de üst sıralarda göstermeye başlayacak. Ancak buradaki dil problemini de ortadan kaldıracak olan Google, tercih edilen diller haricindeki dillerden haber gösterdiğinde, otomatik çeviri yapacak.

“Bu Sonuç Hakkında” Özelliği ile Neyi Niye Gördüğünüzü Kontrol Edebileceksiniz

Google’ın arama sayfası sonuçları ile ilgili yepyeni bir özelliği de “Bu Sonuç Hakkında” oldu. Kullanıcılar, bu aracı kullanarak bir arama sonucunu neden gördüklerini analiz edebilecekler. Üstelik bu özellik sayesinde kişiselleştirilmiş sonuçlar almaktan da vazgeçilebilecek. Bu sayede herkes hangi arama sonucuna ulaşıyorsa kullanıcı da o sonuca ulaşacak.

Yemek Tarifi Bulmak ve Restoran Seçmek Kolaylaşacak!

Google Arama, restoran ve yemeklerle ilgili de bir dizi yenilik getirdi. Bu yeniliklerden bir tanesi, bir restoranın hangi ürünlerle öne çıktığını göstermek olacak. Böylece kullanıcılar, gitmeyi düşündükleri bir mekanda hangi yemeği yiyeceklerini önceden belirleyebilecekler. Üstelik ürün fiyatları da görünecek. Ayrıca Google’da bir yemek için arama yapıldığında, o yemeğin tarifi doğrudan sonuç sayfasında yer alacak.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz