MSI tarafından yayınlanan yeni yazılım güncellemesi, Secure Boot’u yüzlerce anakart için kullanışsız hâle geldi.

MSI tarafından yayınlanan yeni bir güncellemenin, Intel ve AMD işlemcili anakartları etkilediği ortaya çıktı. Bir güvenlik araştırmacısı, MSI’ın yayınladığı aygıt yazılımı güncellemesinde büyük bir güvenlik açığı olduğunu ortaya koydu. MSI anakartlar için yayınlanan güncellemenin, Secure Boot’u kullanışsız hâle getirdiği tespit edildi.

MSI Kartlar İçin Secure Boot Tehlikesi

Araştırmacı Dawid Potocki’nin iddiasına göre göre, güncelleme MSI’ın birçok anakartını “daha az güvenli” hâle getirdi. MSI anakartlarını ele alan son güvenlik açığı, Secure Boot’un işlevsiz kalmasına yol açıyor. Bilmeyenler için Secure Boot (Güvenli Önyükleme), bir aygıtın sadece üreticinin lisansladığı yazılımı kullanarak önyükleme yapmasına izin veriyor.

Potocki’nin bu sorunu çözmesi, kendi sertifikasıyla Secure Boot’u atlatabilmesine dayanıyor. Secure Boot sürecini kendi imzaladığını fakat buna karşılık UEFI yazılımının imzadan bağımsız olarak her işletim sistemini başlattığını söyledi. MSI’ın yazılım güncellemesi, “Yürütmeyi Reddet” yerine “Her Zaman Yürüt” olarak ayarlandığı için Secure Boot kilidini ortadan kaldırdı. İmza doğrulamasına ihtiyaç duymayan Secure Boot, bilgisayarı tehlikeye attı.

Intel ve AMD İşlemciler İçin Sorundan Etkilenen Anakart Sayısı 290’dan Fazla

Potocki’nin tahminine göz attığımızda sorundan etkilenen toplam anakart sayısının hem Intel hem AMD işlemciler için 290’ın üzerinde olduğu görülüyor. Sorundan etkilenen kullanıcıların, Secure Boot ayarını “Yürütmeyi Reddet” olarak değiştirmesi gerektiğini belirtmeden geçmeyelim. Yine de MSI, güvenlik özelliğinin kapatılmasının nedeni hakkında açıklama yapmadı.

MSI anakartına sahip müşterilerin, Secure Boot özelliğini etkinleştirdiğinden ve doğru şekilde yapılandırıldığından emin olması gerekiyor. Bunun için ürün yazılım sürümünü kontrol edebilir ve son BIOS güncellemesini kurabilirsiniz.

Ortaya atılan iddia doğrultusunda MSI’ın yeni güncellemesinin kartlar için secure boot tehlikesi altında olduğu görüldü. Buna göre güvenlik açığı birtakım sorunların ortaya çıkmasına yol açıyor. Sorundan etkilenen 290’ın üzerindeki anakartlar’da dikkat çekiyor. MSI’ın bu konudaki güvenlik özelliğinin kapatılmasının nedeniyle ilgili henüz bir açıklama yapmaması da önemli bilgiler arasında. MSI tarafından bu konuda yapılacak açıklamayı merakla bekliyoruz. Sizin MSI’ın yeni güncellemesi hakkındaki düşünceleriniz neler?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz