Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Bloomberg’ten Mark Gurman’ın haberine göre, Apple Inc. bazı kurumsal birimlerin ikramiyelerini erteleyerek ve maliyet azaltma çabalarını genişletiyor. İsimlerinin açıklanmasını istemeyen kişiler, bu değişimin Apple’ın kurumsal işgücünün bir kısmı için ikramiye sıklığını azaltacağını söyledi. Şirket ayrıca, işe alımları sınırlandırıyor ve çalışanların ayrıldıkları pozisyonları doldurmuyor.

Apple, Yılda İki Kere Verdiği İkramiye Ödemelerini Bire Düşürüyor

Geçmişte Apple, bölümlere bağlı olarak yılda bir ya da iki kez ikramiye ve terfi dağıtıyordu. Bu ikramiye ve terfi dönemi de genellikle Nisan ve Ekim aylarında gerçekleştiriyordu. Önümüzdeki ay ikramiye ve terfi bekleyen kişiler ise büyük bir şok ile karşılaştı. Yeni plana göre, bu grup önümüzdeki ay ikramiye veya terfi görmeyecek ve tüm bölümler yıllık bir programa geçecek. İkramiyeler yalnızca Ekim ayında gerçekleşecek.

Apple’ın yazılım mühendisliği ve hizmetleri de dahil olmak üzere bölümlerinin çoğu ikramiye ve promosyonlar için yılda bir kez planına geçmişti, ancak operasyonlar, kurumsal perakende ve diğer gruplardaki personel hala yılda iki kez planına devam ediyordu. Dünyanın en değerli şirketlerinden olan Apple, geçtiğimiz Temmuz ayında, enflasyon ve resesyon korkusu nedeniyle kemer sıkma çabalarına başlamıştı. iPhone üreticisi, teknoloji alanındaki benzerlerinin çoğunda görülen toplu işten çıkarmalar yapmadı ancak bütçeleri azalttı, personel sayısı hedeflerini düşürdü ve çeşitli bölümlerde işe alımları durdurdu.

Sebebi Apple Ürünlerinin Satışındaki Düşüş mü?

Çalışanların ikramiyelerinin tamamını iki taksit yerine tek taksitte almaya devam etmeleri planlanıyor. Yine de bu değişiklik, özellikle Apple’ın bazı durumlarda önceden haber vermemesi nedeniyle çalışanlar için bir darbe olabilir. Bu hamle aynı zamanda Nisan ayı ödemesini aldıktan sonra şirketten ayrılmayı planlamış olabilecek çalışanların şirkette kalmasına da yardımcı olabilir. Bu uygulama mühendisler ve diğer yönetici olmayan çalışanların yanı sıra orta düzey yöneticiler için de geçerli, ancak direktör ve üstü seviyedeki kıdemli çalışanlar için geçerli değil. Apple’ın en üst düzey çalışanlarının ikramiyeleri üç ayda bir ödeniyor.

Apple’ın satışlarının düşmesi, operasyonların daha basitleştirilmesine neden oluyor. Tatil çeyreğinde gelirler %5 oranında düşerek Wall Street’in öngördüğünden daha sert bir düşüş yaşadı. iPhone üretimindeki aksaklıklar ve Mac’ler ile giyilebilir cihazlara yönelik durgun talep bu düşüşe neden oldu. Satışların cari dönemde de benzer bir miktarda düşmesi bekleniyor. Apple’ın geçen haftaki hissedarlar toplantısında İcra Kurulu Başkanı Tim Cook, şirketin para konusunda özellikle dikkatli olmaya devam ettiğini söyledi.

Hissedarlara “Harcamalar konusunda çok ihtiyatlı ve düşünceli davranıyoruz ve işe alma konusunda çok bilinçli olmaya devam ediyoruz” dedi. Cook, tatil çeyreğindeki işletme giderlerinin beklentilerin altında gerçekleştiğini ve geçmişe kıyasla daha yavaş büyüdüğünü belirtti. Yine de Apple’ın “inovasyona yatırım yapmaya” devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz