Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Rusya yönetiminden teknoloji devi Apple’ı şaşırtacak bir yasaklama geldi. Buna göre, ülkede 2024 yılında yapılacak olan seçimlere katılacak, dahil olacak tüm yetkililerin iPhone kullanmaları yasaklandı. Yetkililer en geç 1 Nisan 2023 tarihine kadar telefonlarını değiştirmek zorundalar.
2024 seçimlerinin hazırlıklarına start veren Rusya, öncelikle seçimlere etkisinden dolayı güvenlik önlemlerini açıklamaya başladı. Rusya merkezli Kommerstant’ın yapmış olduğu bir habere göre, seçimlere katılacak olan tüm yetkililerin verilen tarihe kadar eğer varsa iPhone telefonlarını değiştirmeleri gerekiyor. Karara karşı Apple’dan henüz bir açıklama ise gelmedi. İşte detaylar!

‘Ya Atın Ya da Çocuklarınıza Verin!’

Gelen bilgilere göre, iPhone, Batı istihbarat teşkilatlarına karşı savunmasız olduğu yönünde endişelere neden olmasından dolayı Rusya’da yasaklamalara maruz kalıyor. 2024 yılında yapılacak olan devlet başkanlığı seçimlerine hazırlık kapsamında, hükümet çalışanları ve seçimlere dahil olacak tüm yetkililer bu yasaktan payını aldı. Diğer yandan katıldığı bir toplantıda Rusya Devlet Başkanlığı İdari Başkan Yardımcısı Sergei Kiriyenko, yetkililere 1 Nisan 2023 tarihine kadar telefonlarını değiştirmeleri için talimat verdi. Hatta iddia edildiğine göre, Kiriyenko’nun “iPhone’lar için her şey bitti. Ya atın ya da çocuklara verindediği öne sürüldü.

Batı İstihbaratına Karşı Savunmasız

iPhone telefonların, Rusya’da seçimler öncesinde bu şekilde yasaklamalarla karşılaşmasının nedeni de merak konusu. Ama bazı kaynaklara göre bu yasaklamaların nedeni, iPhone telefonların batı istihbarat teşkilatlarına karşı savunmasız olması yönündeki endişelerden kaynaklanıyor. Bu arada Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov ise, doğrudan doğruya yasağı doğrulayan bir açıklama yapmadı. Ancak Peskov, gazetecilerin soruları üzerine “akıllı telefonların şeffaf mekanizmalara sahip olduğunu, bu yüzden resmi işler için kullanılmaması gerektiğini” aktardı.

Daha Önce de Apple Rusya Satışlarını Durdurmuştu

Rusya’nın özellikle Apple’a karşı böyle bir uygulamaya gitmesinin arkasında gerçekten hangi neden yatıyor henüz tam olarak bilinmiyor. Hatta Apple’dan da bu konuya ilişkin henüz resmi bir açıklama gelmedi. Ancak, Rusya ve Apple’ın, birbirlerine yönelik daha önceden de sert tutumları olduğunu ve bunun biri ilk olmadığını biliyoruz. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından teknoloji devi Apple, Rusya’daki tüm satışlarını durdurma kararı almıştı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz