Kullanıcılar Kilit Ekranı’nı kişiselleştirebiliyor, aile fotoğraflarını iCloud Paylaşılan Fotoğraf Arşivi’nde saklayabiliyor, gönderilen mesajları geri çekebiliyor ve e-postaların gönderileceği zamanı ayarlayabiliyor

Apple bugün, Kilit Ekranı’nda şimdiye kadar yapılan en büyük güncellemeyle birlikte kullanıcıların iPhone deneyimini dönüştüren yeni paylaşma, iletişim ve akıllı teknoloji özellikleri sunan iOS 16’nın ön tanıtımını yaptı. iOS 16; fotoğraf koleksiyonunun aile üyeleriyle sorunsuz şekilde paylaşılmasını sağlayan iCloud Paylaşılan Fotoğraf Arşivi, kullanıcıların kolayca iletişim kurmalarına yardımcı olmak için Mesajlar ve Mail uygulamalarında yapılan güncellemeler ve Canlı Metin ile Görsel Arama özelliklerinde yapılan iyileştirmelerle geliyor.

Kişiselleştirilen Kilit Ekranı deneyimi

Kilit Ekranı, iOS 16’da daha kişiye özel, göz alıcı ve kullanışlı hale geliyor. Yani çok katmanlı efekt sayesinde, fotoğraflardaki süjeler Kilit Ekranı’ndaki saatin önüne etkileyici bir şekilde yerleştiriliyor ve bir derinlik hissi elde ediliyor. Dileyen kullanıcılar tarih ve saatin görünümünü etkileyici yazı stilleri ve renk seçenekleriyle değiştirebiliyor.

Kilit Ekranı’nda, Apple Watch komplikasyonlarından ilham alan araç takımları bulunuyor. Bu araç takımları yaklaşan takvim etkinlikleri, hava durumu, pil seviyeleri, alarmlar, saat dilimleri, Aktivite halkalarının ilerleme durumunu ve daha birçok bilgiyi bir bakışta görmeyi kolaylaştırıyor.

Yeni Kilit Ekranı galerisinde, özel kültürel anları kutlayan Pride ve Birlik gibi Apple koleksiyonları, gün içinde değişen hava durumunu canlı olarak görüntüleyen Hava Durumu duvar kağıdı ve Dünya, Ay ve Güneş Sistemi’nin görünümlerini gösteren Astronomi duvar kağıdı gibi ilham veren çeşitli seçenekler yer alıyor. Kullanıcılar favori emoji’lerini veya renk kombinasyonlarını kullanarak da Kilit Ekranları oluşturabiliyor. Birden çok Kilit Ekranı sayesinde kullanıcılar favorileri arasında tek bir kaydırma hareketiyle geçiş yapabiliyor.

Canlı Etkinlikler, kullanıcıların spor karşılaşmaları, antrenmanlar, araç paylaşımı veya yemek siparişi gibi etkinlikleri doğrudan Kilit Ekranı’ndan gerçek zamanlı olarak takip etmelerine yardımcı olan yeni bir özellik

Ekranın alt kısmından yukarı kayacak şekilde yeniden tasarlanan bildirimler, kullanıcıların kişiselleştirilmiş Kilit Ekranlarını net bir şekilde görmelerine imkan veriyor.

Odak ile Kilit Ekranı’na bağlanabiliyor

Daha güçlü olan Odak özelliği daha kolay kurulabiliyor ve şimdi Kilit Ekranı’na da bağlanabiliyor. Böylece kullanıcılara Kilit Ekranı duvar kağıdını ve araç takımlarını belirli bir Odak’a bağlama olanağı sunuyor. Kullanıcılar ekranı kaydırıp ilgili Kilit Ekranı’na geçiş yaparak istedikleri Odak’ı etkinleştirebiliyor. Odak filtreleri sayesinde Takvim, Mail, Mesajlar ve Safari gibi uygulamalar yalnızca ayarlanan Odak ile ilgili içerikleri göstererek kullanıcının daha iyi bir denge bulmasını sağlıyor.

CarPlay’e gelen yenilikler

CarPlay, insanların araçlarıyla etkileşim kurma şeklinde temel bir değişim yarattı. Yeni nesil CarPlay ise aracın donanımıyla derin bir entegrasyon sağlayarak daha da ileri gidiyor. CarPlay araç içindeki birden çok ekranda içerik gösterebilmesi sayesinde benzersiz ve tutarlı bir deneyim yaratacak. Araçla daha derin entegrasyon, kullanıcıların radyoyu denetleme veya klima ayarlarını doğrudan CarPlay’den düzenleme gibi işlemler yapabilmelerine olanak tanıyor. Üstelik CarPlay, araç verilerini kullanarak hızı, yakıt seviyesini, sıcaklığı ve daha birçok bilgiyi gösterge paneline yansıtacak. Kullanıcılar farklı gösterge paneli tasarımları arasından seçim yaparak sürüş deneyimini kişiselleştirebilecek. Araç takımlarına yönelik ek destek ise kullanıcıların Hava Durumu ve Müzik uygulamalarındaki bilgileri aracın kontrol panelinde bir bakışta görmelerini sağlayacak. Yeni nesil CarPlay hakkında daha fazla bilgi önümüzdeki günlerde açıklanacak ve araçlarla ilgili duyurular gelecek yılın sonunda başlayacak.

iOS16’ya gelen diğer özellikler

  • Safari, web sitelerini gruplar halinde arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşmanıza olanak veren Paylaşılan Sekme Grupları özelliği sayesinde sekme eklemeyi ve başkalarının görüntülediği içerikleri görmeyi son derece kolay hale getiriyor. Geçiş anahtarlarısayesinde Safari’de dolaşmak şimdi daha da güvenli. Kullanımı kolay ve daha güvenli benzersiz dijital anahtarlar olan geçiş anahtarları hiçbir zaman web sunucularında saklanmıyor ve aygıtta kalıyor. Böylece bilgisayar korsanları veri sızdırdıklarında bu geçiş anahtarlarını çalamıyor veya kullanıcıları kandırarak geçiş anahtarlarını paylaşmalarını sağlayamıyor. Parolaların yerini alacak şekilde tasarlanan geçiş anahtarları, biyometrik doğrulama için Touch ID ya da Face ID’den yararlanıyor ve iCloud Anahtar Zinciri’ni kullanarak uçtan uca şifrelemeyle iPhone, iPad, Mac ve Apple TV arasında eşzamanlanıyor. Üstelik kullanıcılar, uygulamalar ve web genelinde de çalışan geçiş anahtarları sayesinde yalnızca iPhone’larını kullanarak Apple dışındaki diğer markaların aygıtlarındaki web sitelerinde veya uygulamalarda oturum açabiliyor.
  • Apple Harita uygulaması, çok duraklı rota özelliğiyle geliyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar 15 adede kadar durağı önceden planlayabiliyor ve yola çıkmaya hazır olduklarında Mac ile iPhone arasında rotaları otomatik olarak eşzamanlayabiliyor. Harita’da kullanıcılara toplu taşıma güncellemeleri de sunuluyor. Böylece yolcular Harita uygulamasından ayrılmadan yolculuğun ne kadara mal olacağını öğrenebiliyor, toplu taşıma kartlarını Cüzdan’a ekleyebiliyor, bu kartlardaki bakiyenin düşük olup olmadığını kontrol edip kartlara yükleme yapabiliyor.
  • Dikte, kullanıcıların ses ile dokunma arasında daha akıcı bir şekilde geçiş yapmalarını sağlayan yeni bir aygıt içi deneyim sunuyor. Kullanıcılar Dikte özelliğini durdurmak zorunda kalmadan klavyeyle yazı yazabiliyor, metin alanına dokunabiliyor, imleci hareket ettirebiliyor ve QuickType önerilerini girebiliyor. Üstelik Dikte’de otomatik noktalama ve emoji diktesi özellikleri de yer alıyor.
  • Siri, bir uygulama indirildiği anda hiçbir ön kuruluma gerek olmadan kestirmelerin çalışmasını sağlayan yeni bir özellik sunuyor. Kullanıcılar mesaj gönderirken emoji ekleyebiliyor, onay adımını atlayarak mesajları otomatik olarak gönderebiliyor ve yalnızca “Hey Siri, telefonu kapat.” diyerek ellerini hiç kullanmadan telefonu ve FaceTime görüşmelerini kapatabiliyor.
  • Fitness uygulaması, fitness hedeflerini takip edip karşılamalarına yardımcı olmak için Apple Watch’u olmayanlar da dahil bütün iPhone kullanıcılarına sunuluyor. iPhone kullanıcıları Fitness uygulamasında günlük Hareket hedeflerini belirleyebiliyor ve aktif kalorilerin Hareket halkalarını kapatmaya nasıl yardımcı olduğunu görebiliyor. iPhone hareket sensörleri, üçüncü taraf uygulamalar tarafından ölçülen adım sayısını, mesafeyi, çıkılan kat sayısını ve antrenmanları izleyebiliyor. Bu veriler aktif kalori tahminine dönüştürülerek kullanıcıların günlük Hareket hedefine katkıda bulunuyor. Üstelik kullanıcılar motivasyonlarını artırmak için Hareket halkalarını arkadaşlarıyla da paylaşabiliyor.
  • Sağlıkuygulamasına eklenen İlaçlar özelliği sayesinde kullanıcılar kolaylıkla ilaç listeleri oluşturup bu listeleri yönetebiliyor; planlar ve anımsatıcılar oluşturabiliyor; aldıkları ilaçları, vitaminleri veya besin takviyelerini takip edebiliyor. ABD’deki kullanıcılar iPhone’larının kamerasını ilaç etiketine doğrultarak listelerine ilaç ekleyebiliyor, aldıkları ilaçlarla ilgili bilgileri okuyabiliyor ve ilaçla ilgili olası kritik etkileşimler olduğunda uyarı alabiliyor.5Kullanıcılar ayrıca Sağlık verilerini doğrudan Sağlık uygulamasından sevdikleriyle paylaşabiliyor ve bağlantılı sağlık kurumlarından alınan mevcut sağlık kayıtlarını gösteren PDF belgelerini kolayca oluşturabiliyor.

Görsel: Apple.com’dan alınmıştır

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz