Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Eski Apple mühendisinin Financial Times’a yaptığı açıklamaya göre Apple, Google’a kin tutmaya devam ediyor. Bunun nedeni, Steve Jobs’ın eski Google CEO’su Eric Schmidt’le yaşadığı olaylara dayanıyor.

Teknoloji dünyasının önde gelen isimleri Google ve Apple’ın uzun süredir devam eden rekabeti, günümüzde de varlığını koruyor. Her iki şirket de rakamlarında ve açıklamalarında zaman zaman birbirine gönderme yapıyor. Ancak bu rekabet, son birkaç yıl öncesine kadar halk gözünde ‘düşmanlığa’ daha yakındı.

Apple’ın kurucusu ve eski CEO’su Steve Jobs bile Android için çok çarpıcı ifadeler kullanmıştı. Geçtiğimiz günlerde Financial Times tarafından elde edilen bilgiler, Apple’ın bu düşmanlığının içten içe devam ettirdiği gösterdi.

Steve Jobs’ın Sözlerini Hatırlayalım

“Gerekirse son nefesimi vereceğim ve Apple’ın bankadaki 40 milyar dolarının her kuruşunu bu yanlışı düzeltmek için harcayacağım. Android’i yok edeceğim çünkü o çalıntı bir ürün. Bunun için termonükleer savaşa girmeye hazırım.”

Jobs’ın bu sözü, Simon & Shuster tarafından yayınlanan Steve Jobs biyografisinden. Jobs, bu yorumu Eric Schmidt’in Apple Yönetim Kurulu’ndan ayrılarak Google CEO’luğuna devam etmesi üzerine yapmıştı. Schmidt, bir dönem hem Apple hem Google’da aynı anda üst düzey yönetimindeydi.

Apple, Bu Düşmanlığı Sürdürmeye Devam Ediyor

Financial Times’a konuşan ve ismi paylaşılmayan Apple mühendisi, Apple’ın bu olayın yaşandığı günden bu yana Google’a karşı halen kin güttüğünü açıkladı. Ancak Apple, Google’ı alt etmek için ‘sessiz savaş’ı sürdürmeye devam ediyor.

Bu savaş, halka açık bir şekilde sürmüyor. Apple’ın Google ürünlerine rakip geliştirmesiyle devam ediyor. Aslında bunun işaretlerini daha önce geçmişte de görmüştük.

  • 2012’de kendi Haritalar hizmetini kullanıma sunmuş, iPhone’larda standart olarak yüklü gelen Google Haritalar’ı kaldırmıştı.
  • Google’a rakip arama motoru geliştirmesi (Uzun süredir sessizliği süren konulardan biri, en son gündeme gelmişti.)
  • Gizlilik politikası değişiklikleriyle aslında bir yandan da Google’ın reklam gelirlerini düşürmek.

Google, geçtiğimiz yılın yazında açtığı iş ilanıyla kendi reklam ağını kuracağına işaret etmişti. Google, bu iş için Keith Weisburg’u işe almıştı. Weisurg, Google ve YouTube’da 10 yıldan daha fazla kalmış ve Amazon’da da görev yapmıştı.

Apple’ın Google’a yönelik savaşında zafere ulaşıp ulaşamayacağını tahmin etmek şimdilik oldukça zor. Fakat Insider Intelligence’den analist Andrew Lipsman’a göre Apple’ın reklam, arama motoru ve harita cephelerindeki son adımları şu anlama geliyor: “Alphabet’in (Google’ın çatı şirketi) iOS’taki konumu daha önce hiç olmadığı kadar korunmasız.”

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz