Okuma Süresi
1 dakika

Teknoloji dünyasının en büyük isimlerini arasında bulunan IBM, toplu işten çıkarma furyasına katıldı. Ancak gerekçe, diğer teknoloji şirketleriyle aynı değil.

Son yıllarda yakaladığı ivmeyle hızla işe alım gerçekleştiren ve büyümeye giden şirketler, son aylarda deyim yerindeyse kan ağlamaya başladı. Pandemi neredeyse bitti ve bununla beraber teknoloji şirketleri, ihtiyaç ortadan kalktığı için personel sayısında azalmaya gitti. Kısa süre önce Meta 11 bin, Microsoft 10 bin ve Amazon ise 18 bin kişiyi işten çıkarma kararı aldı. Son olarak dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden IBM, binlerce çalışanını işten çıkaracağını duyurdu.

Şirket tarafından paylaşılan açıklamayla toplam 3.900 çalışanın işten çıkarılacağı açıklandı. Sayı, şirketin toplam iş gücünün %1,5’luk dilimine denk geliyor. Fakat işten çıkarmalar, diğer teknoloji şirketlerinden farklı bir gerekçeyle karşımıza çıkıyor.

Şirketin Daha Önce Sattığı Departmanların Bir Yansıması Olarak İşten Çıkarmalar Yaşanacak

IBM, 2021 yılında bulut teknolojisine yoğunlaşmak için ‘eski teknoloji hizmetleri’ işini sonlandırmıştı. Kasım 2021 ve Ocak 2022’de de sırasıyla Kyndryl ve Watson Health bölümlerini satmıştı.

İşten çıkarma, bu bölümlerin IBM bünyesinden çıkmasından sonra şirkette kalan çalışanları kapsayacak. İşten çıkarmalar, çalışanlara sağlanacak güvence ve ödemeler ile şirkete 300 milyon dolara mâl olacak.

Diğer yandan IBM, 2023 yılı geliri konusunda olumsuz bir görüşe sahip değil. Şirket, 2023 yılında toplam 10,5 milyar dolar gelir elde edeceğini ön görüyor.

Şirket, işten çıkarılan tüm personellere toplamda 300 milyon dolarlık bir güvence ödemesi yapacak. Çalışanların şirketten ne zaman ayrılacağı ise henüz bilinmiyor.

Şirketler Personel Sayısını Neden Azaltıyor?

Geçtiğimiz yıllarda pandeminin etkisi nedeniyle insanlar evlere kapandı ve bu süreçte elektronik aletlere olan talep arttı. Bu durumda ise teknoloji şirketleri, arzı karşılamak için personel sayılarını artırdılar. Son zamanlarda ise pandeminin neredeyse bitmesiyle beraber birçok ülkede normalleşme adımları atıldı.

Bununla birlikte satışlar azaldı ve haliyle personel ihtiyacı da ortadan kalktı. Bu yüzden şirketler, fazla gelen çalışanlar için toplu işten çıkarma yapıyorlar.

Yaşanan toplu işten çıkarmalara IBM’nin de eklenmesi hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Sizce şirketlerin işten çıkarma politikaları daha ne kadar süre devam edecek?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz