Apple’ın geçtiğimiz aylarda problem yaşadığı Siri derecelendirme programı ile, kullanıcıların her anının dinlendiği tartışmaları boy göstermişti. Ortaya çıkan tartışmalar sonucunda Apple, rafa kaldırdığı bu programı, iOS 13.2 ile tekrardan başlattığını bildirdi.

Apple, kullanıcıların ‘Siri’ ile olan konuşmalarının dinlenmesine yönelik yeni bir prosedür ile karşımıza çıkıyor. Bu prosedüre göre kullanıcılar, Siri ile yaptıkları konuşmaların gerçek insanlar tarafından dinlenmemesi yönünde izin verebilecek. Siri ‘ses kayıtları’ raporundan üç ay sonra, kullanıcıların daha önceden yüklenen tüm kayıtları da silinebilecek.

iOS 13.2’nin yayınlanmasının ardından kullanıcılar, Deep Fusion teknolojisi, yeni emojiler, hatalar düzeltmeleri ve Siri gizlilik ayarları gibi şeylere de sahip olmuş oldu. En son gelen güncellemenin ardından Kaliforniya merkezli şirket, ağustos ayında duraklattığı Siri derecelendirme programanını da tekrardan başlatmış oldu. Bu güncellemeyle birlikte tekrardan başlatılan Siri derecelendirme programı dahilinde kullanıcılar Siri’yi normal olarak kullanmaya devam edebilecekler ancak ‘derecelendirme’ özelliğini devre dışı bırakma imkanları da olacak.

Geçtiğimiz temmuz ayında patlak veren olay, Guardian tarafından paylaşılan raporlarla ortaya çıkmıştı. Apple’ın Siri derecelendirme programının bir parçası olarak konuşlandırılmış sözleşmeli çalışanların, sanal asistanın anlama yeteneklerini ve sorulara verilen yanıtları geliştirmek amacıyla kullanılan Siri kayıtlarını dinledikleri, analiz ettiklerini ortaya çıkmıştı. Apple çalışanları, kullanıcıların özel tıbbi kayıtlarını ve hatta cinsellik içeren konuşmalarını dinlemiş ve kullanıcıların konum, iletişim bilgilerine dahi ulaşmışlardı.

Ortaya çıkan bu bilgiler doğrultusunda Apple, çalışanların işine son vermiş ve Siri derecelendirme programını da askıya almıştı. Ancak Apple Siri derecelendirme projesi üzerinde çalışmalarını sürdürmeye devam etti. iOS 13.2 ile birlikte gelen bu program şu an için kullanıcıların katılım göstermek istediği takdirde başlatılacak. Bu programa katılmak isteyip istemedikleri sorulan kullanıcılar, ‘Şimdi Değil’ seçeneğini seçerek bu programa dahil olmak istemediklerini belirtebilecekler.