Sony, geçen hafta şirketin yıllık gelir ve satış bilgilerini içeren bir rapor yayınlamıştı. Sony’nin 2020 yılı için yayınladığı raporda, şirketin yeni nesil oyun konsolunun satış adeti de yer alıyordu. Söz konusu rapor Sony’nin Kasım ayındaki lansmanının ardından PlayStation 5 ’in toplamda 4,5 milyon satış adedine ulaştığını ortaya koydu.

Sony’nin yayınladığı son gelir raporunda yer alan bilgiler şirketin konsol pazarındaki yerinin ne derece sağlam olduğunu bir kez daha ortaya çıkarmış oldu. PlayStation 5’in kasım ayından beri bu kadar kısa bir sürede 4,5 milyon adet satması şirketin başarısını gösteriyor. PS5’in satışa çıkmasının ardından PS4 satış adetleri de olası bir şekilde düşüş gösterdi. Bu bağlamda Ekim-Aralık çeyreğinde 1.4 milyon satın alınan konsol, bu satış adetleriyle geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 77’lik bir düşüş yaşadı. 

Sony PS4, PS5 ve bulut oyun sektörünü ise genel olarak oldukça karlı bir şekilde geçirdi. Oyun sektörünün tanınan analisti Daniel Ahmad’de yaptığı açıklamalarda PlayStation 5 ‘in satış performansının tarihindeki en iyi çeyreği olduğunu aktardı. Bunun yanı sıra, kasım ayında çıkışını gerçekleştiren PS5, 4,5 adetlik satış rakamı Sony’nin oyun sektöründeki gelirini bir önceki yılın son çeyreğine göre yüzde 40 artmasına olanak tanıdı. Ayrıca Sony, 8,3 milyar dolar da gelir etmeyi başardı. 

En fazla satan PS5 oyunu: Marvel’s Spider-Man: Miles Morales 

PS5’in ilk çeyrekte yakaladığı bu başarı elbette ki oyunlar konusunda da Sony’e büyük avantaj sağladı. Şirket 2020’nin dördüncü çeyreğinde toplamda 18,4 milyon birinci taraf oyun satışı gerçekleştirdi. Bu çeyrekte en çok satan PlayStation 5 oyunu ise 4,1 milyon kopya ile  Marvel’s Spider-Man: Miles Morales oldu. Bunun yanı sıra, Sony’nin PSN abone sayısında da artış yaşandı. Şirket 114 milyon PSN abonesine eriştiğini açıkladı. 

PS4 ise aynı çeyrekte 1.4 milyon sattı

Sony’nin 4,5 milyon sattığı PlayStation 5’in yanı sıra şirket PlayStation 4 satışlarında da oldukça iddialı bir dönem geçirdi. Bu bağlamda PS5’in çıkışından sonra yani 2020’nin son çeyreğinde 1,4 milyon PlayStation 4 satışı gerçekleşti. 2020’nin genelinde satılan PlayStation 4 sayısı ise 6,2 milyon olarak açıklandı.

İlginizi Çekebilir:

‘PlayStation 5’ Oyun Konsolunun Dijital Sürümü, Türkiye’de Piyasaya Çıkıyor! 

Sony, PlayStation 5 Özel Oyunu Returnal’ın Çıkış Tarihini Erteledi

PlayStation 5 Satışları, Xbox Series X’i İkiye Katladı

Apple Car Gerçek oluyor, Yeni Oyun Konsolu KFConsole Tanıtıldı – DigiToll #47:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz