WhatsApp’ın uzun zamandır tartışılan birden çok cihazda kullanılabilme özelliği, nihayet geliyor. Geliştirici ekip, kısa bir süre sonra WhatsApp’ın iPad için geliştirilen versiyonunu piyasaya sürecek ve özellik, yavaş yavaş kullanılmaya başlayacak.

Popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, neredeyse tüm akıllı telefon kullanıcıları tarafından aktif olarak kullanılıyor. Uygulama, yüksek bir popülariteye sahip ve tüketiciler, bu uygulamayı akıllı telefonlarının ayrılmaz bir parçası olarak görüyor. Ancak kullanıcıların uzun zamandır şikayetçi oldukları konuya WhatsApp geliştiricileri artık çözüm getiriyor.

Sahip olunan WhatsApp hesabına şu an için, aynı anda sadece bir cihazdan (WhatsApp Web hariç) giriş yapabiliyor. Fakat bundan sonra iki farklı cihazdan aynı anda WhatsApp hesabına giriş yapabilecek. WhatsApp ile ilgili bilgi paylaşımlarıyla sesini duyuran WABetaInfo, WhatsApp’ın üzerinde çalıştığı yeni projeleri kamuoyu ile paylaştı.

WABetaInfo tarafından yapılan açıklamalara göre geliştirici ekip, yeni WhatsApp sürümleri üzerinde çalışıyor. Artık WhatsApp uygulaması, iPad de dahil olmak üzere pek çok cihazda kullanılabilecek. Bu özellik, bir akıllı telefonla birlikte iPad ya da tablet gibi ürünler kullanan tüketicilerin işlerini bir hayli kolaylaştıracak. Çünkü WhatsApp artık, birden fazla cihazda çalışabilecek.

WhatsApp’ın yeni özelliğinin ne zaman kullanıma sunulacağı bilinmiyor. Ancak edinilen bilgilere göre, geliştirici ekibin önceliği iOS platformuna verecek. Bu bağlamda kısa bir süre sonra WhatsApp’ın iPad için geliştirilmiş olan versiyonu çıkacağa benziyor. Bu etabın ardından da hem Android hem de iOS kullanıcıları, WhatsApp’ın yeni özelliğini kullanmaya başlayacaklar.

Bilindiği üzere WhatsApp, uçtan uca şifreleme metodu ile kullanıcıların konuşmalarının güvenliğini sağlıyor. Ancak bir hesabın iki farklı cihazda bağımsız olarak kullanılabilmesi, uçtan uca şifreleme metodunun doğasına aykırı. WhatsApp geliştiricileri, bu sorunun önüne geçebilmek için yeni bir güvenlik özelliği üzerinde çalışıyor. Bu özellik, tüketicilerin güvenlik anahtarları oluşturmasına yarayacak ve bu sayede mesajların uçtan uca şifrelenmesi sorunsuzca devam edecek.

WhatsApp ekibinin bu özellik üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü biliniyor. Ancak bu noktada bir sorun var. Bu sorun, WhatsApp’ın aynı anda iki cihazın senkronizasyonunu nasıl sağlayacağı. Geliştirici ekibin bu noktada nasıl bir yöntem kullanacağı bilinmiyor ancak kısa bir süre içerisinde bu konuyla ilgili bazı gelişmelerin yaşanabileceği edinilen bilgiler arasında.