Okuma Süresi
2 dakika

ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO) tarafından yayınlanan yeni bir patentte Apple’ın akıllı yüzükler üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

Apple , dünyadaki en popüler akıllı saat olan Apple Watch ile giyilebilir alanda epey başarılı oldu. Aynı zamanda Apple AirPods’larla da en çok satılan kulaklıkları üretiyor.

Güvenilir analist Ming-Chi Kuo nalistlerinden Ming-Chi Kuo, uzun zamandır konuşulan Apple Glasses AR gözlüklerinin gelecek yılın başlarında iPhone SE 2 ile birlikte piyasaya sürüleceğini açıkladı. ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi tarafından yayınlanan yeni bir patentte ise Apple’ın akıllı yüzükler üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

Patentin adında, ” Cihazlar, yöntemler ve giyilebilir elektronik halka hesaplama cihazı için kullanıcı arayüzleri ” yazıyor. Patentin kapsamındaki teknoloji, işlemci, şarj edilebilir güç kaynağı ve kablosuz alıcı-verici içeren dokunmatik ekrana sahip parmak halkası ile ilgili.

Yüzük parmağa takılıyken, iPhone veya iPad gibi başka bir cihazdaki işlemleri kontrol etmek için parmakla dokunma, sesli komut veya el hareketleri kullanılabiliyor. Başka bir deyişle Apple Ring bağımsız bir ürün değil.

“Başka bir cihazı kontrol etmek için neden bir Apple Ring kullanalım” diyebilirsiniz. Apple patentte belirtildiği gibi, mevcut dokunmatik ekranlı aygıtlar “belirli işler ve uygulamalar için kullanışsız, uygunsuz veya verimsiz” olabilir. Örnek olarak, Apple bir süre iPhone veya iPad tuttuktan sonra, kullanıcının ellerinin veya kollarının yorulabileceğini söylüyor.

Diğer yandan dokunmatik ekranlı bir cihazdan çıkan ışık “bazı sosyal ortamlarda uygunsuz veya tehdit altındaki bir kullanıcının pozisyonunu ortaya çıkararak” tehlikeli olabiliyor. Apple, patentte belirttiği gibi yüzük kullanılmasının tüketicilerin dokunmatik ekranlı bir aygıtla etkileşime girmesinin daha verimli, daha güvenli, gizli ve ergonomik bir yol olacağına inanıyor.

Amazon da kısa süre önce sanal asistanı Alexa içeren akıllı yüzüğü Echo Loop’u tanıttı. Yüzük, akıllı hoparlörle aynı işlevselliği sağlıyor, ancak parmak etrafına sarılarak kullanılıyor. Yüzükle Alexa uygulamasını açabiliyor ve işlem düğmesine çift tıkladığınızda aranacak bir telefon numarası belirleyebiliyorsunuz.

Echo Loop, bağlantı için kullanıcının akıllı telefonuyla eşleşiyor. Apple’ın patentinde yazdıklarına benzer şekilde Echo Loop, her iki taraftan da kullanıcının ilk işaret parmağına takılacak şekilde boyutlandırılmış. Echo Loop’un fiyatı ise 179,99 dolar.