Abu Dabi’de dünyanın ilk yüksek lisans düzeyinde araştırma temelli yapay zeka (AI) üniversitesi olan Mohamed bin Zayed Yapay Zeka Üniversitesi’nin (MBZUAI) kurulduğu açıklandı.

Abu Dabi yönetimi, yüksek lisans düzeyinde ve araştırma temelli yapay zeka üniversitesi Mohamed Bin Zayed Yapay Zeka Üniversitesi’nin (MBZUAI) kurulduğunu duyurdu. MBZUAI’den mezun olan öğrenciler, hükümetlerin ve şirketlerin yapay zeka geliştirme alanlarında çalışacak.

Üniversite, Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri Komutan Yardımcısı ve Abu Dabi’nin Kraliyet Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan’ın adını aldı.

Üniversiteye kabul edilecek öğrencilere burs, aylık ödenek, sağlık sigortası ve konaklama gibi imkanlar, Abu Dabi tarafından sunulacak. Üniversite, öğrencilerinin staj imkanlarını güvence altına almak için önde gelen yerel ve küresel şirketlerle birlikte çalışacak ve mezun olan öğrencilerin istihdamı için de bizzat üniversite, çalışma yürütecek.

Birinci sınıf mezun öğrenciler, Eylül 2020’de MBZUAI’nin Masdar City kampüsünde kurslara başlayacak.

MBZUAI mütevelli heyeti başkanlığına atanan BAE Devlet Bakanı Dr.Sultan Ahmed Al Jaber konu hakkında, “Mohamed bin Zayed Yapay Zeka Üniversitesi, BAE liderliğinin vizyonuyla aynı şekilde sürdürebilir kalkınmaya, ilerlemeye ve genel insanlığın refahına dayanır ve en son teknolojiye dayalı pratik çözümler bulmada kapasite geliştirme ve aktif katılımla desteklenir” dedi.

MBZUAI’nin mütevelli heyeti de uzmanlardan oluşuyor. MBZUAI’nin geçici başkanı, İngiltere’deki Oxford Üniversitesi Onkolojik Görüntüleme Profesörü Sir Michael Brady olurken; ABD’deki Michigan Eyalet Üniversitesi’nden Profesör Acil K. Jain, Çin’in Tsinghua Üniversitesi Disiplinlerarası Bilgi Bilimleri Enstitüsü Dekanı Profesör Andrew Chi-Chih Yao, Çin merkezli bir teknoloji şirketinin yöneticisi Dr. Kai-Fu Lee, Massachusetts Institute of Technology (MIT) Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL)’den Profesör Daniela Rus ve Grup 42’nin CEO’su Peng Xiao da MBZUAI’nin mütevelli heyetinde görev aldı.

Uzmanlar, 2030’a kadar yapay zekanın dünya ekonomisine 16 trilyon dolar katkıda bulunacağını, BAE’nin de GSYİH’na yapay zekanın katkısının yüzde 14 olacağını belirtti.