Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Araştırma, Türk kadınların mobil alışkanlıklarını ortaya koyuyor

Mobil reklam ağlarından AdColony, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Türkiye’deki kadınların oyun alışkanlıklarını, teknoloji ile olan ilişkilerini, marka ve ürün keşiflerini, beklentilerini ve satın alma davranışlarını analiz ettiği bir araştırma yayımladı.

Bağımsız araştırma şirketi GlobalWebIndex verilerini baz alan sonuçlar, ülkemizde kadınların mobil alışkanlıklarını gözler önüne sererken, marka ve reklam verenlerin de kadın hedef kitlelerini doğru bir şekilde yakalamak için izlemeleri gereken stratejileri gözler önüne seriyor.Türkiye’de kadın mobil kullanıcıların yaş aralıklarına baktığımızda akıllı telefon kullanan kadınların yüzde 54’ünü 16-34 yaş aralığı oluşturuyor. Mobil kullanıcı kadınların yüzde 31’inin iki çocuğu varken, yüzde 15’i üç veya daha fazla çocuk sahibi olduğunu dile getiriyor. Kadınların yüzde 73’ü kendini özgüvenli, yüzde 72’si açık görüşlü ve yüzde 61’i ise yaratıcı olarak tanımlıyor.

Kadınların en sevdiği oyun türü puzzle/platform

En büyük sosyalleşme araçlarından biri haline gelen mobil oyunlar da kadınların vakit geçirmek için ilk tercihi oluyor. Türkiye’deki kadınların yüzde 89’u oyun oynamak için mobil cihazlarını kullandığını söylerken, yüzde 19’u dört veya daha fazla cihaz üzerinden oyun oynuyor. Mobil oyun türlerine baktığımızda ise kadınların en sevdiği mobil oyun türü yüzde 52 ile puzzle/platform oyunları olurken, yüzde 49 ile aksiyon, yüzde 44 ile atış/hedef, yüzde 38 ile simülasyon ve yüzde 37 ile spor oyunları puzzle/platform oyunlarını takip ediyor. Ayrıca kadın kullanıcıların yüzde 19’u mobil cihazlarında günde 4-6 saat vakit geçiriyor.

Kadın, erkek fark etmeksizin hepimiz için belki de en büyük vazgeçilmezimiz haline gelen online alışveriş verilerine bakıldığında, Türkiye’de kadınlar online olarak yüzde 35 ile kıyafet satın alıyor. Bunu sırasıyla yüzde 29 ile şampuan, yüzde 26 ile ayakkabı, yüzde 24 ile temizlik ürünleri ve yüzde 22 ile kitap takip ediyor.

Melisa Matlum, AdColony EMEA ve LATAM Pazarlama Müdürü

 Kadın mobil kullanıcıların yüzde 46’sı yüzmeyle ilgileniyor

Ülkemiz; kadın millî takımlarının gösterdiği başarılarla adından söz ettirirken, Türkiye’de kadın mobil kullanıcıların yüzde 46’sı yüzme, yüzde 33’ü voleybol, yüzde 30’u ise bisiklet sporu ile ilgilendiklerini bildiriyor. Mobil kullanıcı kadınların kişisel ilgi alanlarına baktığımızda ise yüzde 75 ile yemek pişirmek ilk sırada yer alırken, yüzde 70 ile müzik, yüzde 67 ile yemek/içmek, yüzde 66 ile sinema ve yüzde 65 ile kişisel bakım takip ediyor.

Araştırmaya ilişkin görüşlerini açıklayan AdColony EMEA ve LATAM Pazarlama Müdürü Melisa Matlum, “Kadınların sosyal, ekonomik ve kültürel başarıları ve katkılarının kutlandığı bu önemli günde aynı zamanda cinsiyet eşitliğini korumak ve hızlandırmak bizim için çok önemli. İstanbul ofisimizde yüzde 56 kadın çalışan oranıyla, ileriki süreçlerde de şirket kültürümüzün ve kimliğimizin en büyük temellerinden biri olan eşitliği göz önünde bulundurarak yolumuza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmayı unutmayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz