Okuma Süresi
1 dakika

Verilere göre, 2022 yılı kadın girişimcilerin olduğu girişimlere yatırım anlamında hızlı başladı

Start-up’lara ait ait verileri derleyen Startups.watch, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne ait start-up verilerini paylaştı. Startups.watch verilerine göre, 2022 yılı kadın girişimcilerin olduğu girişimlere yatırım anlamında hızlı başladı. 2022 yılının ilk aylarında her 4 yatırımdan biri kadın girişimcilerin olduğu girişimlere yapıldı (yüzde 26). Toplam 23 yatırımın yapıldığı dönemde 6 yatırım kadın girişimcilere yapıldı. Geçtiğimiz yıl 294 yatırımın sadece 40’ında kadın girişimci vardı ve oran olarak yüzde 14’te kalmıştı.

Start-up yatırımlarının yüzde 39’u kadın girişimcilere

Miktar olarak bakıldığında ise 460 milyon dolarlık yatırımın 179 milyon doları kadın girişimcilerin olduğu girişimlere yapıldı. Bu sonuçla yatırım miktarının yüzde 39’u kadın girişimcilere aktarıldığı görülüyor.  Miktarın büyük olmasındaki en büyük etken ise kadın girişimcisi olan Insider’ın mega yatırım almasıydı. Insider’ın kurucu ortaklarından birinin Hande Çilingir olduğunu not edelim.

Startups.watch verilerinde bu yıl içinde şu ana kadar yatırım alan kadın girişimler de yer alıyor. Bu yatırımlar şöyle sıralanıyor: Insider, Spyke Games, Vispera, Plastic Move, Fon Radar ve Jobtogo.

Demet Mutlu, Trendyol Kurucu Ortağı

Milyar dolar kulübünde 2 kadın girişimci: Hande Çilingir ve Demet Mutlu

Trendyol’un ardından geçtiğimiz günlerde Insider’ın da unicorn  (değerlemesi 1 milyar doların üzerinde olan start-up) olması ile beraber milyar dolarlık girişimler kulübündeki kadın girişimci sayısı 2’ye çıktı.

7 çıkışın 2’sinde kadın girişimci var

2022 yılının ilk aylarında 7 exit (çıkış) gerçekleşirken bunların 2’sinde kadın girişimcilerden geldi. Alictus ve Patika çıkış yaparken, tutar olarak bakıldığında ise Alictus 2022 yılının şu ana kadarki en büyük çıkışı oldu.

NOT: Startups.watch verileri 8 Mart 2022 tarihine kadar olan verileri kapsamaktadır

Görsel: Hande Çilingir, Insider Kurucu Ortağı ve CEO’su

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz