Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Uydu şirketleri OneWeb ve Eutelsat birleştiğini ilan etti. Bu gelişmeden sonra küresel internet bağlantı hizmetleri pazarında SpaceX’in Starlink’i ve Amazon’un Kuiper’ına sağlam bir rakip çıktı. İşte Detaylar!

Uydu interneti fikri uzun süre tüm dünyanın gündemini oyaladıktan sonra nihayet faaliyete geçti. Elon Musk’ın girişimiyle kurulan SpaceX’e ait Starlink uyduları, uydu interneti sağlayıcılığı konusunda sektörü domine etse de elbette rakipleri de var.

Fransız Eutelsat ile İngiliz rakibi OneWeb, daha geniş kapsamlı ve kaliteli uydu interneti sağlayabilmek için 3,4 milyar dolarlık bir birleşmeye imza attı. İki şirketin bu hamlesinden sonra sektörde rekabet hızlandı.

SpaceX’in Hali Hazırda Var Olan Rakipleri Büyüyor!

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX’in uydu interneti sağlayıcısı Starlink’in bugün itibarıyla 3000’den fazla uydusu ve 250.000’den fazla abonesi bulunuyor.  Bu rakamlarla sektörde öncü olarak kabul edilen Starlink’e, Fransız ve İngiliz şirketlerin birleşimiyle yeni bir rakip geliyor.

Fransa merkezli Eutelsat, ekvator etrafındaki jeostatik yörüngelerde 36 uydu aracılığıyla televizyon ve internet bağlantı hizmetleri sağlıyor. İlk internet yayını uydularını 2019’un başlarında yörüngeye yerleştiren OneWeb ise 428 uyduya sahip.

Bu Ortaklık SpaceX’i Tehdit Ediyor!

Fransız Eutelsat ile İngiliz rakibi OneWeb birlikte, daha az gecikme ile daha hızlı bağlantılar sunan düşük yörüngeli uydularla daha fazla kapasiteye sahip ve daha geniş alanları kapsayan coğrafi uyduları birbirine bağlayacaklarını ve OneWeb’in Eutelsat altında kendi markası olarak faaliyet göstermeye devam edeceğini ilan etti.

Eutelsat Yönetim Kurulu Başkanı Dominique D’Hinnin, birleşmeyle ilgili yaptığı basın açıklamasında “İki işletmemizi bir araya getirmek, bağlantı tarafındaki önemli büyüme fırsatını yakalamak için LEO takımyıldızlarını ve GEO varlıklarını birleştirerek küresel bir ilk sağlayacak ve müşterilerimize daha da geniş bir uygulama yelpazesinde ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunacak. Bu kombinasyon, OneWeb’in filosunun ticarileştirilmesini hızlandıracak ve Eutelsat’ın büyüme profilinin çekiciliğini artıracak.” ifadelerine yer verdi.

Söz konusu birleşme, 2023 yılının ilk yarısında gerçekleşecek ve birleşme tamamlandıktan sonra mevcut OneWeb hissedarları Eutelsat’ta %50 hisseye sahip olacak. Onay sürecinde İngiltere’nin Ulusal Güvenlik ve Yatırımlar Yasası kapsamında, birleşmenin ulusal güvenliği tehlikeye atıp atmayacağı da değerlendirilecek.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz