Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Eset’in çocukları ve ebeveynleri sanal dünyanın risklerinden korumak için hazırladığı videolar Türkçe olarak yayımlandı. Detaylar Yazımızda!

İnternet kullanımı, hepimizi hayatının büyük bir parçası olmaya devam ediyor. Özellikle de çocukların neredeyse tüm sosyal hayatları yavaş yavaş internet üzerine taşınıyor. İnternet kullanımı her ne kadar hayatımızı kolaylaştırsa da beraberinde birtakım riskleri de hayatımıza taşıyor. ESET tarafından çocukların ve anne babaların dikkatini bu risklere çekmek ve korunmalarını sağlamak için hazırlanan videolar, bilinçlendirme amacıyla artık Türkçe yayımlanıyor.

İnternet Riskleri Her Geçen Gün Büyüyor!

Çocukların çevrimiçi geçirdiği vakit her geçen gün artıyor. Sosyalleşmekten oyuna, yeni insanlar tanımaktan ödev yapmaya ve eğitim belgeleri araştırmaya kadar tüm faaliyetleri zamanla sanal ortama kayıyor. Daha önceleri yalnızca tatil dönemlerinde artan internet kullanımı, pandemi sürecinde eğitimin de online mecralara kaymasından sonra en üst seviyeye ulaşıyor.

Online dünya ile etkileşim arttıkça; zorbalık, dolandırıcılık, taciz, kimlik hırsızlığı gibi siber suçlarla karşılaşma riski de artıyor. Birçok çocuk, maruz kaldığı durumun farkında olmadan uzun süre katlanıyor ve sonuç olarak psikolojik hatta fiziksel olarak bir hayli yaralanıyor. Tüm bunların önüne geçebilmek adına Eset tarafından hazırlanan, ebeveynleri ve çocukları bilinçlendirmeyi amaçlayan video içerikleri artık Türkçe olarak yayımlanıyor.

Eset’in Bilinçlendirme Amaçlı Videoları Artık Türkçe Olarak Yayımlanıyor!

ESET Türkiye Ürün ve Pazarlama Müdürü Can Erginkurban, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; dijital okuryazarlığın, eğitimin her alanında olduğu gibi, çocukken öğrenilmesi gerektiğinin altını çizerek, ESET olarak bu alanda kaliteli içerik üretme sorumluluğuna destek vermek amacıyla çalışmalar yürüttüklerini söylüyor. Ayrıca Saferkidsonline sitesi üzerinden çocuklara ve ebeveynlere yönelik içerikler üretildiğinin altını çizen Erginkurban hem günceli hem de ihtiyaçları gözeterek Türkçe video içerik üretmeye önem verdiklerini belirtiyor.

Kimlik Hırsızlığı, Yabancılar, Aldatmacalar, Kaçırma Korkusu ve Siber Zorbalık konuları çocukların izleyip anlayabileceği bir dil ve animatif öğeler kullanılarak hazırlanıyor. Anne babaların, eğitimcilerin çocuklara bilgi vermelerine de destek olmayı amaçlayan video serisine https://saferkidsonline.eset.com/tr/kids-zone/young adresinden ve https://www.youtube.com/user/ESETTurkiye1/videos üzerinden ulaşılabiliyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz