Lüks sayılabilecek özellikler için aylık ücretli abonelik talep eden BMW, hacker saldırısına uğradı. Bazı BMW sahiplerinin bu özellikleri ücretsiz kullanmaya başladığı tespit edildi. İşte konunun detayları!

Otomotiv devi BMW, ürettiği araçlardaki lüks sayılabilecek özelliklere ulaşım için bazı ülkelerde müşterilerinden aylık ücretli abonelik gerçekleştirmelerini talep ediyor. İngiltere, Almanya, Yeni Zelanda ve Güney Afrika’dan sonra koltuk ısıtması için abonelik sistemi artık Güney Kore’de isteniyor. Koltuk ısıtmasına ek olarak otomatik uzun far sistemi ve adaptif hız sabitleyici de üyelikle kullanılabilecek özellikler arasında bulunuyor.

BMW’nin Ücretli Abonelik Sistemi Hacker Saldırısından Kurtulamadı!

BMW, temmuz ayı itibarıyla, ürettiği otomobillerde yer alan ve lüks sayılabilecek özelliklerin kullanımı için aylık abonelik talep ediyor. Bu özellikler, tüm araçlarda kapalı olarak bulunuyor ve abonelik sonrasında bu özelliklerin yazılımsal kilidi açılıyor. Böylece abone olan BMW sahipleri, bu özellikleri kullanmaya başlıyor.

Ancak bu sistem ne yazık ki pek de uzun ömürlü olmadı. Gri pazarda faaliyet gösteren bazı hackerlar, bu hizmeti kendi lehine kullanmaya başladı. Isıtmalı koltuğu aylık 18 dolardan satan BMW’nin müşterilerini “kandırdığını” belirten hackerlar, araç sahiplerine gri pazardan ulaşarak güvenlik kamera bilgilendirmesi, ısıtmalı direksiyon simidi, gelişmiş sürüş asistanı gibi abonelik tabanlı özellikleri uygun fiyata açıyor.

Özellikler Ücretsiz Olsa da Garantiyi Geçersiz Kılıyor!

Gri pazarda faaliyet gösteren hackerların BMW müşterilerine ulaşarak, abonelik tabanlı özellikleri bir defaya mahsus ödenecek uygun bir ücret karşılığında aktif hale getirme süreci elbette BMW tarafından tespit edildi ve kabul görmedi.

Bunun üzerine BMW, dışardan yapılacak müdahaleleri tamamen yasaklayarak, başta yazılımsal olmak üzere herhangi bir tamir işleminin garantiyi geçersiz hale getirdiğini belirtti. Ayrıca firma, illegal yollarla araçların özelliğini kullanmaya başlayan araç sahiplerine dava açma hakkına da sahip.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz