Okuma Süresi
2 dakika

Facebook’un geçen aylarda Instagram DM ile Messenger’ı birleştirmek için çalışmalara başladığı öğrenilmişti. Sosyal medya devi Facebook Messenger ile Instagram DM’i resmi olarak birleştirdiğini duyurdu. Şu an için bazı ülkelerde kullanıma açılan özelliğin ilerleyen dönemlerde tüm ülkeler için getirileceği açıklandı. 

Facebook, geçen haftalarda bünyesinde bulunan platformları tek bir çatı altında birleştirmek için çalışmalara başladığını duyurmuştu. Şirket söz konusu çalışmada Facebook, Instagram ve WhatsApp için planlanan tek bir mesajlaşma hizmeti olacağını belirtmişti. Sosyal medya devi sözünü tuttu ve Facebook Messenger ile Instagram DM birleşti. Henüz birkaç ülkede başlayan yeni sistemin ilerleyen dönemlerde küresel çapta hizmete sunulacağı aktarıldı.  

Facebook çatısı altında bulunan Instagram, geçen ay yayımlanan güncellemeyle yeni özelliği duyurmaya başlamıştı. Fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram, yayımladığı mesajda Messenger ve DM’in simgelerini paylaşmış ve  “Instagram’da mesajlaşmanın yeni bir yolu var” ifadelerini kullanmıştı. 

Beklenen an geldi ve Facebook artık Instagram DM ile Messenger’ın birleştiğini yaptığı bir açıklamayla duyurdu. Peki Facebook Messenger ile Instagram DM ‘in birleşmesi sonucunda ne gibi yenilikler kullanıcılara sorulacak? 

Facebook eklenecek yenilikler hakkında da detaylı bir açıklama yaparak akıllara gelen pek çok soruya yanıt vermiş oldu. Şirket “En iyi Messenger özelliklerinden bazılarını Instagram’a getirmek için Messenger ve Instagram deneyimini birleştiriyoruz. Bu sayede hangi uygulamayı kullanırsanız kullanın en iyi mesajlaşma deneyimine erişmiş olacaksınız.” şeklinde açıklama yaptı. 

Sosyal medya devi, Instagram mesajlarının yine Instagram’da kalacağını belirtirken, en önemli değişikliğin tek bir uygulama ile kullanıcıların her iki platformdan da arkadaşlarına ulaşabilmesi olduğunu belirtti. Şirket söz konusu özellikle ilerleyen zamanlarda daha fazla yeniliğin kullanıcıya sunulacağını da açıkladı.

Instagram DM ve Facebook Messenger ‘ın birleşmesiyle gelen yenilikler ise şu şekilde olacak

 • Uygulamalar arasında iletişim: Mesaj göndermek ve video görüşmelerine katılmak için tek bir uygulamadan her iki uygulamaya de sorunsuz bağlantı kurabileceksiniz.
 • Birlikte izle: Bir video görüşmesi sırasında arkadaşlarınızla ve ailenizle IGTV, diziler, filmler ve pek çok farklı videoyu izleyebileceksiniz.
 • Kaybolma modu: Mesajların görüldükten veya sohbeti kapattıktan sonra kaybolacağı bir moda erişim sağlayacaksınız.
 • Selfie etiketleri: Sohbet için çektiğiniz selfieleri bumerang çıkartması olarak kullanabileceksiniz.
 • Sohbet renkleri: Sohbetleri renk seçenekleriyle kişiselleştirebileceksiniz.
 • Özel emoji tepkileri: Gelen mesaja hızlı bir şekilde tepki vermek için emojiler için bir kısayol oluşturabileceksiniz.
 • Yönlendirme: Sevdiğiniz içerikleri grup da dahil 5 hesaba gönderebileceksiniz.
 • Yanıtlar: Sohbetinizdeki belirli mesajlara doğrudan yanıt verebilir ve konuşmayı daha akıcı kılabilirsiniz.
 • Animasyonlu mesaj efektleri: Animasyonlu efektler kullanarak mesajlarınızı daha görsel bir hale sokabilirsiniz.
 • Mesaj kontrolleri: Size kimin doğrudan mesaj gönderebileceğine veya gönderemeyeceğine karar verebilirsiniz.
 • Gelişmiş raporlama ve engelleme güncellemeleri: Instagram’daki tek mesajlara ek olarak tüm sohbeti de bildirebilirsiniz.

Facebook, Instagram DM ile Mesenger’ın birleşmesinin ilk olarak birkaç ülkede sunulduğunu ancak ilerleyen zamanlarda küresel olarak tüm kullanıcılara sunulacağını açıkladı.

İlginizi Çekebilir:

Instagram; Reels, DM ve Grup Hikayesi Yenilikleri Üzerinde Çalışıyor

Instagram ve Facebook, ‘İçerik Hak Talebi’ Özelliğini Kullanıma Sunacak 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz