FILE PHOTO: A composition showing crypto currency with the Binance logo. Picture taken on Nov. 10, 2022. REUTERS/Dado Ruvic
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Kripto para borsaları arasında önemli bir yeri olan Binance’de yönetim değişikliği söz konusu. Bir süredir ABD hükümetinin uygulamış olduğu baskıların sonucunda Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun koltuktan kalkma durumu var. Olası bir yönetim değişikliğininse Binance için olumlu olabileceği düşünülüyor.

Geçtiğimiz günlerde Binance’in Avustralya’da yaşadığı durum oldukça büyük bir gündem haline gelmişti. Çünkü Avustralya’daki ödeme ortağının bir anda desteğini kesmesi sonrasında yerel müşterilerin banka transferi yoluyla platforma Avustralya doları yatırmaları engellenmişti. Ve burum platformu hızlı bir şekilde etkilerken yaklaşık iki hafta sonra Binance tüm Avustralya işlemlerini durdurarak yerel para biriminin banka çekimlerini askıya almıştı. Bunun akabinde bugün de Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun koltuktan çekilerek yerini Richard Teng’e bırakabileceği söyleniyor. İşte detaylar!

Binance’de CEO Değişikliği mi Oluyor?

Binance’de işler bir süredir durulmuyor. Dünyanın en popüler kripto para piyasalarından birisi olan Binance’de, son dönem artan baskılar nedeniyle bir CEO değişikliği yaşanması gündemde. Hatta bu kapsamda bir süredir Binance CEO’su Zhao’nun görevinden ayrılabileceği de dedikodu olarak konuşuluyordu. Ve tüm bu söylentilerin üzerine ABD Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), Binance’i ve Zhao’yu Mart ayında dava etmişti. Dava konusu ise türev düzenlemelerini ihlal etmekti. İşleyen bu sürecin ardından çıkan haberler ise, Richard Teng’in, Zhao’nun CEO’luğu bırakması durumunda bu pozisyona aday olabileceği yönünde. Diğer yandan Zhao’unun çıkan bu iddiaları yalanlamasının tanı sıra Binance’nin de herhangi bir açıklama yapmaktan kaçındığını vurgulamakta yarar var.

Binance Piyasayı Domine Ediyor

Binance’nin yaşamış olduğu bu sorunlar her ne kadar yatırımcılar açısından henüz bir risk oluşturmasa da, yine de bu konuda dikkatli adımların atılması gerekiyor. Çünkü Binance hala diğer tüm merkezi kripto borsalarının toplamından çok daha fazla kullanıcıya ve işlem hacmine sahip. Hal böyle olunca da piyasayı domine eden Binance’de yaşanan en ufak bir sallantı, doğrudan doğruya kripto borsasına etki ediyor. Diğer yandan ABD baskısının sonlanmasına katkıda bulunma ihtimali üzerine düşünüldüğünde Zhao’nun gidişi de olumlu sonuçlar doğurabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz