Cuma, Ekim 22, 2021
Ana SayfaHaberZTE, Dünyanın İlk Kamerası Ekrana Gömülü Akıllı Telefon Modelini 1 Eylül’de Tanıtacak

ZTE, Dünyanın İlk Kamerası Ekrana Gömülü Akıllı Telefon Modelini 1 Eylül’de Tanıtacak

ZTE, dünyanın ilk kamerası ekrana gömülü akıllı telefon modelini 1 Eylül’de tanıtacağını duyurdu. Cihazın; fotoğraf kalitesinde kayba neden olmaması durumunda, teknoloji dünyasında gerçek uçtan uca ekran tasarımının kapılarını aralaması bekleniyor.  

Çinli teknoloji şirketi ZTE, dünyanın ilk kamerası ekrana gömülü akıllı telefon modeli olan “ZTE Axon 20 5G”yi 1 Eylül tarihinde Çin’de görücüye çıkaracağını duyurdu. Akıllı telefon üreticileri, ön kameranın ekranda kapladığı alanı minimuma indirebilmek adına bugüne kadar pek çok tasarım varyasyonu denemişti. ‘Pop-up’ kamera ve delikli ekran teknolojisi, bu tasarım varyasyonlarının başında geliyordu. Fakat kamerası ekrana gömülü bir telefon üretmenin, konuya ilişkin nihai çözüm olduğuna işaret ediliyordu.  

Diğer yandan; birçok şirket, ön kamerayı ekran altına gizlemeyi denemişti ve buna ilişkin prototip çalışmaları yapılmıştı. Fakat ön kamerası ekran altında olan hiçbir telefon, bugüne kadar seri üretim aşamasına geçirilmemişti. ZTE’nin bu hamlesi, teknoloji dünyasında bir ilke imza atmış oldu. Bununla birlikte; ön kamerayı ekrana gömmenin, yetersiz ışık gibi birçok handikaba davetiye çıkarabileceği tahmin edildi. Işığın yetersiz kalmaması için kameranın önünde kalan ekran katmanının, ışığın sensöre ulaşmasına izin verecek bir boşluğa ve yeterli piksele sahip olması gerektiği belirtildi. Bu da şirketlerin, sisli ve bulanık görüntülere sebep olmamak ve görüntü kalitesini artırabilmek için ekran üretiminde oldukça şeffaf materyaller kullanmak zorunda kalması anlamına geliyordu.  

ZTE, ‘Axon 20 5G’ ile ilgili herhangi bir piyasa veya fiyat bilgisi paylaşmadı 

ZTE Axon 20 5G

ZTE, Axon 20 5G’ ile ilgili herhangi bir fiyat bilgisi paylaşmadı. Bununla beraber ürünün, hangi pazarlarda kullanıcı beğenisine sunulacağı da net olarak belirtilmedi. Öte yandan; Xiaomi ve Oppo da uzun süredir, ekran altı ön kamera teknolojisi ile ilgili çalışmalar yürütüyordu. Samsung’un da yeni akıllı telefon modelinde, benzer bir tasarımı hayata geçirmesi bekleniyordu. Nokia cihazları üreten HMD Global’in ise yeni nesil telefonlar için ekrana gömülü ön kamera tasarımı üzerinde çalıştığı iddia edilmişti.

ZTE tarafından piyasaya sürülecek yeni cihazın, fotoğraf kalitesinde kayba neden olmaması durumunda, teknoloji dünyasında tamamen uçtan uca ekran tasarımının kapılarını aralayabileceği tahmin edildi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

ZTE’nin Dünyanın İlk Ekrana Gömülü Ön Kameralı Akıllı Telefonunun Detayları Ortaya Çıktı

ZTE yani akıllı telefonu Axon 11 5G modelini tanıttı 

Corona virüsü yüzünden LG ve ZTE, Mobil Dünya Kongresi 2020’ye katılmayacak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR