Bip Güvenli mi?

WhatsApp’ın gizlilik politikasını değiştirmesiyle alternatif olarak adından söz ettiren BİP, herkesin merak ettiği uygulamalardan biri oldu. 24 saatte 1 milyondan fazla indirilen uygulamada biz de merak edilenleri yazdık. İşte; ‘Bip nedir’? ‘Bip nasıl kullanılır’? ‘Bip kimin’? ‘Bip grup kurma’. ‘Bip para transferi’. ‘Bip acil durum özelliği’. ‘Bip güvenli mi’?

BİP, son 24 saatte en çok merak edilen uygulamalardan biri oldu. Biz de Tekno Safari editörleri olarak sizler için BİP uygulamasına dair tüm merak edilenleri adım adım anlattık. İşte; ‘Bip nedir’? ‘Bip nasıl kullanılır’? ‘Bip kimin’? ‘Bip grup kurma’. ‘Bip para transferi’. ‘Bip acil durum özelliği’. ‘Bip güvenli mi’?

Bip Nedir?

Bip Güvenli mi? 

 

BİP; çevrenizdekilere mesaj gönderebileceğiniz, onlarla sesli ve görüntülü konuşmalar gerçekleştirebileceğiniz, Turkcell tarafından geliştirilen ve iOSAndroid kullanıcıları olmak üzere tüm operatör abonelerinin kullanabileceği bir uygulamadır. Ücretsiz olan uygulamada; 10 kişiye kadar görüntülü sohbet, bin kişiye kadar kanal, grup oluşturma, kartınızı tarayarak para transferi yapma ve kaybolan mesaj özellikleri yer alıyor. Peki adından bu kadar söz ettiren ‘Bip nasıl kullanılır’? ‘Bip grup kurma’. ‘Bip para transferi’.  ‘Bip acil durum özelliği’. ‘Bip güvenli mi’ sorusu tüm detaylarıyla haberimizde. 

Bip Nasıl Kullanılır? 

Bip Nedir?

‘Bip nedir’ başlıklı haberimizde ilk olarak uygulamaya nasıl giriş yapacağınızdan bahsedeceğiz. Öncelikle telefon numaranızı giriyor ve ‘doğrulama kodu alın’ yazısına dokunuyorsunuz. 

Bip Nedir?

Karşınıza çıkan ekrandan telefonunuz doğruysa ‘evet’ yazısına dokunuyorsunuz. Gelen doğrulama kodunu uygulama otomatik olarak giriyor. Bip uygulamasının rehberinizdeki kişilere, arama kayıtlarınıza erişim iznini de onaylamanız gerekiyor. Bu adımların ardından şimdi Bip uygulamasını kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Bip Nedir?

Uygulamada fotoğraftaki gibi mesajlar, aramalar, keşfet, daha fazla seçeneklerini, üstte ise sohbetler, servisler seçeneklerini göreceksiniz. Bir sohbet başlatmak için sağda okla gösterdiğimiz simgeye dokunuyorsunuz. 

Bip Nedir?

Buradan seçtiğiniz kişilerle grup kurabilir, toplu mesaj atmak için liste oluşturabilir ve kanal kurabilirsiniz. Ayrıca grup ve toplu mesaj dışında da seçtiğiniz bir kişiye mesaj atabiliyorsunuz. Aşağı indiğinizde rehberinizdeki kişiler arasından Bip uygulamasını kullananları göreceksiniz.  

Bip Grup Kurma 

Bip Nedir?

‘Yeni grup’ seçeneğine geldiğinizde bin kişiye kadar eklediğiniz kişilerle bir grup sohbeti oluşturabiliyorsunuz. ‘QR kod ile gruba dahil ol’ seçeneğinden kodunuzu okutuyor ve gruba dahil oluyorsunuz. ‘Yeni toplu mesaj’ seçeneğinden ise yine bin kişiye kadar seçiyorsunuz ve bu kişilere mesajınızı toplu olarak gönderebiliyorsunuz. 

Bip Nedir?

‘Yeni kanal’ seçeneğine dokunduğunuzda özel veya herkese açık olarak bir kanal oluşturuyorsunuz. Kanal açıklamasını yazıyorsunuz ve kanal tipinizi herkese açık olarak belirleyecekseniz okla gösterdiğimiz alana link ekliyorsunuz. Özel kanallarda ise yalnızca kanal açıklamasını ve kanal adını yazarak sağ üstte gördüğünüz ‘devam’ yazısına dokunuyorsunuz. Daha sonra kanalınıza eklemek istediğiniz kişileri davet ediyorsunuz.  

Bip Para Transferi 

Bip Nedir?

Mesaj yazmak istediğinizde fotoğrafta gördüğünüz alana mesajınızı yazıyorsunuz. Üstte gördüğünüz ‘kamera’ simgesine dokunduğunuzda bu kişiyi görüntülü arayabilirsiniz. ‘Telefon’ simgesine dokunduğunuzda ise sesli arama yapabiliyorsunuz. ‘Üç nokta’ simgesine dokunduğunuzda da mesajlarınızın kaybolma süresini belirleyebiliyor, bu sohbetten gelecek bildirimleri kapatabiliyorsunuz.  

Bip Nedir?

Altta gördüğünüz mesaj yazın alanında yer alan ‘ataç’ simgesine dokunduğunuzda kişiye konum, fotoğraf, doküman gönderebiliyor para transferi yapabiliyorsunuz.  

Bip Nedir?

Para transferi için kartınızı tanımlıyor ve 200 TL’ye kadar tutar seçiyor veya sizin girdiğiniz bir tutarı transfer edebiliyorsunuz.  

Bip Nedir?

‘Fotoğraf makinesi’ simgesine geldiğinizde de fotoğrafınızı çekip gönderebiliyor ve ‘mikrofon’ simgesine dokunduğunuzda ses kaydedip sohbetinize gönderebiliyorsunuz.  

Bip Nedir?

Altta yer alan ‘aramalar’ seçeneğine geldiğinizde rehberinizdekilerle sesli ve görüntülü arama gerçekleştirebiliyorsunuz. Aynı zamanda 10 kişiye kadar sesli ve görüntülü grup araması yapabiliyorsunuz. Sağ altta gördüğünüz simgeye dokunduğunuzda klavye ekranınızda çıkacaktır ve buradan numarayı girerek de arama yapabiliyorsunuz.  

Bip Nedir?

Uygulamada yine altta gördüğünüz ‘daha fazla’ seçeneğine geldiğinizde oyunlar, kişi listesi, tuş takımı, kamera, yıldızlı mesajlar, acil durum, Bip web, ayarlar seçenekleri karşınıza çıkacaktır. Burada oyunlar seçebilir, kişi listenizi oluşturabilir ve yıldızlı mesajlar seçeneğinden favorilerinize aldığınız mesajları görebilirsiniz.  

Bip Acil Durum Özelliği 

Bip Nedir?

Acil durum seçeneği ile Bip uygulamasının bluetooth ve konumunuza erişim iznini onaylayarak acil durum butonunu aktif hale getirebilir ve bir acil durum kişisi ekleyebilirsiniz. Böylece bluetooth ve internetiniz yokken de acil bir durumda çevrenizden yardım isteyebilirsiniz. Bip web seçeneğine dokunduğunuzda ise ekranınız QR kodu okuyacaktır. Böylece diğer cihazlardan Whatsapp webi açtığınız gibi Bip webi açabiliyorsunuz.  

Bip Ayarlar

Bip Nedir?

Ayarlar seçeneğine geldiğinizde de engellenen kişileri görebilirsiniz. 

Bip Nedir? 

Sohbet ayarlarını düzenleyebilirsiniz. Buradan son görülmenizi, okundu bilginizi, medyaların galerinize indirilmesini aktif veya pasife alabilirsiniz.  

Bip Nedir?

 

Hesabım seçeneğinden telefon numaranızı değiştirebilir, geçmişinizi silebilir, uygulamadan çıkış yapabilir ve kalıcı olarak hesabınızı silebilirsiniz. 

Bip Nedir? 

Görünüm ayarları seçeneği ile sohbetlerinizde kullanmak istediğiniz temayı düzenleyebilirsiniz.  

Bip Nedir?

Ödeme ayarlarına geldiğinizde kart ve adres ekleyebilir, aboneliklerinizi görüntüleyebilirsiniz.  

Bip Nedir?

SMS seçeneğine dokunduğunuzda SMS mesajlarında da Bip uygulamasını kullanmayı tercih edebilir, varsayılan SMS uygulaması olarak ayarlayabilirsiniz. Ayrıca bildirim ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz.  

Bip Güvenli mi?

Dijital çağda herkesin önem verdiği konuların başında güvenlik geliyor. Kullandığımız uygulamaların güvenilirliğini mümkün olduğunca sorguluyoruz. Zaten bu nedenle, WhatsApp’ın gizlilik politikasının değişmesinin ardından alternatif uygulama arayışları başladı. İşte bu noktada, ‘Bip güvenli mi’ sorusu akıllara geliyor. Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, açıklamasında bu konuya değindi ve Bip üzerinden gelen tüm verilerin güvenle saklandığını belirtti.

Bip uygulamasını Play Store ve App Store’dan indirebilirsiniz. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.  

İlginizi çekebilir: 

WhatsApp Politikasının Değiştirilmesinin Sonra BİP 24 Saatte 1 Milyondan Fazla İndirildi

Telegram’da “Kişi Katıldı” Bildirimi Kapatma

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi’nin Bilinmeyenleri

WhatsApp’a Alternatif, Verilerinizi Koruyan En Güvenli Mesajlaşma Uygulamaları:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz