Nokia NASA 4G Şebekesi
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

NASA’dan 14.1 milyon dolarlık fon aldığını açıklayan Nokia, NASA iş birliğiyle Ay’da 4G telefon şebekesi kuracağını açıkladı. Şirketin; söz konusu proje ile Ay’da kalacak astronotların, dünya ile iletişim kurmasını sağlamayı hedeflediği ifade edildi.  

NASA’dan 14.1 milyon dolarlık fon aldığını açıklayan Nokia, NASA iş birliğiyle Ay’da 4G telefon şebekesi kuracağını açıkladı. Şirketin; söz konusu proje kapsamında, Ay’da kalacak astronotların dünya ile iletişim kurmasını sağlamayı hedeflediği ifade edildi. Bununla birlikte şebekenin, astronotların Ay’daki deneyimlerini sosyal medya platformları üzerinden paylaşabilmelerini de mümkün kılacağı belirtildi. Şirket, oldukça hızlı ve güvenli bir şebeke kurmayı planladıklarının da altını çizdi.  

Diğer yandan; Nokia’nın ABD koluna verilen fon ile geliştirilecek proje kapsamında, NASA’nın da şirkete destek olacağı ve ikilinin, Dünya’da geliştirilen bir teknolojinin Ay’da nasıl kullanılacağıyla ilgili ortaklaşa çalışacağı dile getirildi. Şebekenin ayrıca; sadece astronotlar tarafından kullanılmayacağı, uzay araçları ve Ay’da kurulması planlanan üssün de şebekeden faydalanmasının hedeflendiği ifade edildi.  

Nokia ve NASA iş birliğiyle kurulacak olan 4G şebekesinin, NASA’nın 2024 yılında gerçekleştireceği ve insanlığın Ay’a dönüşü olarak görülen ‘Artemis’ görevinde de kullanılacak olması bekleniyor. Şirketin, 5G’nin uzayda oldukça maliyetli bir teknoloji olması nedeniyle tercihini 4G teknolojisinden yana kullandığı tahmin ediliyor.  

‘Apollo’ görevlerinde, iletişim için NASA ‘S-Band’ teknolojisi kullanılmıştı

NASA S-Band Teknolojisi

Diğer yandan; 1969 ve 1972 yılları arasında hayata geçirilen ve insanlığın Ay’a ilk gidişine işaret eden ‘Apollo’ görevlerinde ise iletişim amacıyla NASA ‘S-Band’ teknolojisi kullanılmıştı. Söz konusu teknoloji, iletişim için radyo frekanslarını kullanıyordu. Fakat bu tip bir teknolojinin, günümüz uzay yolculuklarında özellikle Ay’a kurulması planlanan üsse kalıcı olarak giden astronotlar için yetersiz kalacağı ifade edilmişti.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

NASA Soruyor: “Ay’a Gitseniz Yanınıza Ne Alırdınız?” 

NASA, Salda Gölü ve Jezero Krateri’nin Benzerliğine Dikkat Çektiği Bir Paylaşım Yaptı

NASA, 30 Temmuz’da Gerçekleşecek Mars Görevi İçin Animasyonlu Bir Video Yayınladı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz